دنیاگیری ویروس کرونا و قرنطینه شهرها، نحوه حرکت زمین را تبدیل داده است

درون دوران شیوع ویروس کرونا، کاهش درون نویزهای تزلزل ای (نوفه های لرز ای) به علت تغییر در فعالیت های انسانی، فرصتی بخاطر دانشمندان علوم زمین فراهم آورده است. پژوهشگرانی که حرکات زمین را مورد مطالعه قرار می دهند، کاهشی را داخل نویزهای لرزه ای (صدای لرزش ها تو پوسته ی زمین) گزارش کرده اند که می تواند نتیجه ی تعطیلی شبکه های محموله و نقل و دیگر فعالیت های انسانی باشد. آن ها می گویند این مسئله می تواند به آشکارسازها اجازه دهد تا زمین ارتعاش های کوچک پر حرارت را تشخیص دهند و تلاش برای نظارت به خشکی امدن فعالیت های آتشفشانی و دیگر وقایع نوسان ای را بهبود می بخشد. توماس لکوک، زلزله شناس رصدخانه ی رویال بلژیک در بروکسل، جایی که این کاهش در آن مشاهده شده است، می گوید کاهش نویز درون این قطع معمولا بوسیله مدت کوتاهی داخل حوالی زمان کریسمس مشاهده می شد.

درست همان طور که حوادث طبیعی مانند زمین ارتعاش ها انگیزه لول غلاف ی زمین می شوند، لرزش های ناشی از لول وسایل نقلیه و ماشین آلات صنعت نیز همین اثر را دارد. اگرچه اثرات هر کدام از منابع بوسیله نعوظ جداگانه ممکن است ناچیز باشد، آن ها درمجموع صدای عقب صحنه ای خلق می کنند که جهت کاهش توانایی زلزله شناسان برای امتیاز سیگنال های دیگری می شود که در همان تناوب قیافه می دهد.

داخل سرزمین بلژیک، لرزه های ناشی از فعالیت های انسانی از زمان آغاز اقدامات مهار ویروس کرونا حدود یک سوم کاهش پیدا کرده است

لکوک می گوید داده های یک لرز سنج در رصدخانه نشان می دهد اقداماتی که بخاطر مهار مسری کووید ۱۹ داخل بروکسل انجام شده، سبب شده است که نویزهای نوسان ای ناشی از فعالیت های انسانی حدود یک سومین کاهش پیدا یواش. این اقدامات محتوی بستن مدارس، میخانه ها و دیگر اماکن عمومی از تارخ ۱۴ مارس و ممنوعیت طولانی مسافرت های غیرضروری از ۱۸ مارس می شود. کاهش فعلی انگیزه استحکام درک برگ رصدخانه شده است به رویه ای که تجهیزات حالا می توانند امواج دارای همان محدوده ی فرکانس نویزها را تشخیص دهند. وی می افزاید:حالا برگ سطحی زلزله سنج به اندازه ی آشکارساز مشابهی که داخل عمق صد متری مدفون شده باشد، دربرابر لرزش های کوچک و انفجار معدن ها احساساتی است.محکمی اطلاعاتمقاله های مرتبط:کاهش چشمگیر آلودگی هوا؛ پیامد اقلیمی دنیاگیری ویروس کروناکاهش پاشیدن گازهای گلخانه ای در معلول همه گیری ویروس کروناجهان پس از کرونا؛ دنیاگیری کووید۱۹ چگونه به پایان خواهد رسید؟

اندی فراستو، زلزله شناس مؤسسات پژوهشی متحد تزلزل شناسی در واشنگتن می گوید اگر قرنطینه ی شهرها داخل ماه های آینده نیز دنباله معلوم کند، آشکارسازهای مستقر در شهرهای سرتاسر گیتی امکان پذیر است نسبت به حالت متعارف داخل مکان یابی پس لرز ها بهتر عمل کنند. او می گوید:شما سیگنال را با نویز کمتری اخذ می کنید و این امر اجازه می دهد داده ها بیشتری از این رویدادها حصول کنید.

کاهش نویز نیز می تواند بخاطر ارتعاش شناسانی که برای بررسی غلاف ی زمین، از لرزش های پس زمینه ی غریزی مانند لرزه های ناشی از فروافتادن امواج اقیانوس استعمال می کنند، کار کننده باشد. از آنجا که فعالیت آتشفشانی و تغییر سطح ایستابی روی سرعت لول این امواج طبیعی پی می گذارد، دانشمندان می توانند با نظارت مدت زمانی که کشش می کشد تا موج به یک آشکارساز ویژه برسد، این رویدادها را مورد بررسی قرار می دهند.

لکوک می گوید کاهش درون سروصدای ناشی از فعالیت انسان ها می تواند حساسیت آشکارسازها را نسبت به امواج غریزی با بسامد مانند افزایش دهد. گروه او اراده دارند این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. او می گوید:این واقعا فرصتی مبصر است که می تواند به کمیت گیری های بهتر منجر شود.

به ساکنان بروکسل گفته شده است که داخل مسکن باقی مانده و خیابان های خانه دادن را خالی بگذارند

زلزله شناسان بلژیک تنها افرادی نیستند که دانا اثرات این تعطیلی ها شده اند. سلست لابدز، دانش آموخته ی ژئوفیزیک در مؤسسه ی فناوری کالیفرنیا درون پاسادنا ازطریق توییتر گزارش کرده که ایستگاهی درون لس آنجلس کاهش مشابهی داخل نویز را ثبت کرده است.

البته امیلی وولین زمین شناس سازمان زمین شناسی آمریکا داخل البوکرکی می گوید تمام ایستگاه های نظارت تزلزل ای اثری به کمیت آنچه درون بروکسل مشاهده شده است، نخواهند رویت. بسیاری از رله ها به طور عمدی در مناطق دورافتاده یا در گودال هایی در عمق زمین امین شده اند تا زیر تأثیر نویزهای انسانی فراغت نگیرند. او می گوید این ایستگاه ها احتمالا گواه کاهش کمتری بوده یا اصلا تغییری را حس نکرده اند.بیشتر بخوانید:هیدروکسی کلروکین با مخاطره اجل و میر بیشتر در بیماران مبتلا به کرونا مرتبط استطرح فاصله گذاری هوشمند؛ بازگشت کامل کارمندان به سرکار، بازگشایی موزه ها، اماکن تاریخی و سینماهاامکان فعالیت به صورت دورکاری برای کارمندان فیسبوک دائمی شدافزایش امیدواری دانشمندان برای ساخت واکسن کروناهمه گیری ویروس کرونا در ایران از نگاه آمار و ارقام [بوسیله روزرسانی: ۲ خرداد ۹۹]