محرز: واکسن سوئدی کرونا به زودی مسبوق ایران می شود

به گزارش همشهری آنلاین، مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اشاره به تزریق واکسن کرونای وارداتی طی روزهای آینده گفت: اولویت تنقیه واکسن کرونا با کادر درمان است. اولویت دوم با افراد بالای ۷۰ سال و بیماران دیابتی، قلبی و ریوی و افرادی است که سابقه بیماری زمینه ای دارند و بعد گروه های دیگر که بیشتر با مردم درون رابطه هستند در ترجیح های بعدی قرار می گیرند. ولی اولین مدخل از واکسن وارداتی بیشتر برای کادر درمان و افراد در معرض مخاطره کووید خطرناک کاربرد می شود.

وی گفت: این واکسن از قلمرو سوئد مخبر می شود، این واکسن مدرنا نیست و واکسن کوبایی غم محو چون واکسن کوبایی هنوز فاز آخر خود را طی نکرده است. این واکسن از سوئد وارد می شود و مورد تایید ما است.

جثه کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: پس از پیدایش واکسن هیچ داروی موثر جدیدی بوسیله راسته نیامده است، پس از ساخت واکسن درمان کمرنگ شده است و داروهایی غصه که بوسیله میدان آمدند طرز کار نبودند. کرونا علاج قطعی ندارد ولی درمان های علامتی بیش به ما دستیار می یواش.

محرز درباره فن شناسی واکسن سوئدی که قرار است برای کادر تداوی استعمال شود توضیح رحم: این واکسن Recombinant بوده و سابقه دار است اگرچه خیلی از این تکنولوژی استعمال نمی شده است. واکسن ایرانی از ویروس ضعیف شده ساخته شده است ولی یک سری از واکسن ها از ترکیب یک ویروس با ویروسی دیگر ساخته می شوند. این واکسن تو اروپا و استرالیا مصنوع شده و مورد ثبوت است.

وی با تقریر پشیمانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا درون کشور گفت: جنبش های ژنی ویروس کرونا سراسیمه کننده است و فکر می کنیم شاید تا اینکه واکسن ها بوسیله ویروس های جنبش یافته جواب ندهند. خبرهای جالبی نداریم ولی تا زمانی که همه واکسینه شوند و با جنبش های بیشتر این ویروس مواجه شویم باید ایمن بمانیم. هنوز استفاده از ماسک و احترام گذاردن فاصله گذاری مدنی و شست وشوی مداوم مشت ها از اساسی ترین عوامل جلوگیری از کرونا است.

محرز گفت: دورهمی ها بیشتر شده، تالارهای وصلت نحو افتاده و افراد در کنار هم و عاری ماسک می نشینند و طعام می خورند. اگر وضعیت بوسیله همین منوال پیش برود سفیر چهارم را اواخر بهمن و اوایل اسفند خواهیم داشت. مردم درمانده شده اند ولی تو حال حاضر باید پروتکل ها را رعایت کرد تا پس از اماله واکسن بتوان وضعیت را کنترل کرد.