تهران غوطه تو دود مازوت | مقصر اصلی آلودگی این روزهای تهران چیست؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه شرق، متمایز کیفیت هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر دیروز والاتر از عدد ۱۶۰ است که علامت دهنده هوای ناسالم برای همگی گروه های جامعه است. آلودگی هوای این روزهای پایتخت ایران البته بخاطر بسیاری از شهروندان با معیارهای شخصی تیمار زیبنده امتیاز است.

کاربران یدکی در شبکه های اجتماعی از شدت آلودگی این روزها نوشتند و در روزهای گذشته تصاویر مختلفی هم ثبت شده که این آلودگی را علامت می دهد. هوای ناسالم پایتخت ایران و بسیاری از کلان شهرها و توصیه به مردم برای ماندن داخل خانه در حالی است که ویروس عالم انسداد کرونا هم به شکلی دیگر این قرنطینه و ساختمان نشینی را ضروری کرده و شاید همین پیوند فضا با ویروس کرونا درون روزهای ته پاییز و ابتدای زمستان امسال باعث توجه بیشتر به کیفیت هوا شده است. البته هوای مریض در این طور روزهایی از سال معمولا در تهران سابقه دارد که یکی از دلایل آن به پدیده وارونگی برمی گردد؛ هرچند این پدیده جوی عزب دلیل این شرایط نیست. عامل پا بر جا آلودگی این روزهای تهران

شینا انصاری، مدیر طاس محیط زیست و توسعه منیع شهرداری تهران درباره عامل اصلی آلودگی های این روزهای هوای تهران می گوید: «ما داخل فصل سرد قرار داریم و همین نعوظ موضوع پایداری فضا و وارونگی دما موجب شده که شهری مثل تهران در لایه ای از هوای سرد بازداشت شود».

او ادامه می دهد: «شاق اصلی آلودگی هوای شهرهای اهمیت مانند تهران و دیگر کلان شهرهای ناحیه این است که بارگذاری بسیار از حجم فضا زیستی این شهرها در کشش زمان پیوستگی بی ریا و به همین فکر وقتی با شرایط وارونگی مواجه می شویم، با متنوع شدن سیلان عمودی محیط و با توجه به این بارگذاری جمعیت، صنعت، خودرو و … این ذرات پاندول نحو خروج پیدا نمی کنند و در سطح تجمیع می شوند که درنتیجه آلودگی محیط به این لباس رخ می دهد».

آن طورکه مدیر کل محیط زیست و ترقی مقاوم شهرداری تهران می گوید، جهت پا بر جا آلودگی بارگذاری بیش از حجم هوا زیستی کلان شهرهای کشور است که البته عواملی دیگر حزن این آلودگی را شدیدتر می کند: «عواملی که این آلودگی را تو فصول سرد تشدید می کند، این است که ما یک سری منابع آلودگی، از منابع ثابت و سریع الحرکه داریم که این منابع اگر داخل چنین وضعیت باعث سخت گیری آلودگی شوند، بوسیله وضعیت اجبار و اعلام خطر می رسیم. روزهای آلوده حتما کمینه می شد اگر …

منابع ثابت شامل کارخانجات و صنایع و منابع احتراقی خانگی است که داخل شرایط مقاومت هوا باید از این موارد و آلایندگی آنها کمتر کنیم. کارگر که در این شرایط باید انجام شود، کاهش این منابع آلاینده است؛ اما متأسفانه دیده می شود در این طور شرایطی و در شهرهای مانند تهران استفاده سوخت مازوت را داریم که براساس اسناد بالادستی حزن این تک منع شده است»؛ اما برای هوای تندرست روزهای سرانجام برگ ریزان و اوایل زمستان که معمولا هر سال هم اعاده می شود، چه کار کننده می توان عمل داد؟

انصاری در پاسخ به این پرسش هم می گوید: «ما یک شیوه بالادستی به نام قانون هوای پاک را داریم. جالب است بدانیم که ۲۰ سال از مقدماتی پروگرام جامعه کاهش آلودگی هوای تهران گذشته و محورها و پروگرام ها دگرگونی نکرده و مشخص است از رده بیرون کردن خودروها و موتورسیکلت های فرسوده، بهبود چونی سوخت، توسعه حمل ونقل عمومی، ترقی خطوط مترو، اضطرار آورشدن تجسس خودرو و … که به دلایلی اجرائی نشده است. ما از سال ۹۶ قانون هوای پاک را داریم که ۱۱ آیین نامه اجرائی دارد و با جزئیات تکالیف مایه ها را معین کرده که اگر وظایف هر دستگاه به درستی انجام می شد، روزهای آلوده حتما کمتر می شد».

او درباره راهکار برای بهبود وضعیت هوا بی قراری می گوید: «باید تو طول سال و خیر تو روزهای هشدار و اضطرار، توجه ۱۸ وسیله متولی به پروگرام و ضابطه هوای پاک و آیین نامه های اجرائی باشد و هرکدام وظایف خود را به درستی انجام دهند؛ مشروط به خشکی امدن اینکه همه مایه ها اراده و مشیت جدی بخاطر حل این شاق داشته باشند». پیش بینی تداوم آلودگی در هفته پیش رو

پیش از پرداختن بوسیله دلایل این آلودگی و راهکارهای مقابله با آن، خوب است بدانیم که به حدس فراوان همین شرایط درون روزهای آینده و تو کلان شهرهای ایران ادامه نمودار خواهد کرد. یکی از عوامل اثرگذار درون کاهش آلودگی هوا در اواخر پاییز و اوایل زمستان، افزایش سرعت پف است؛ اما پیش بینی های هواشناسی فعلا این طور افزایشی را نشان نمی دهد و بوسیله همین برهان این آلودگی ادامه فاش خواهد کرد.

مدیر کل پیش بینی و اعلام خطر سریع سازمان هواشناسی دیروز از تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت قلمرو تا پنج روز آینده معارفه عدل. «صادق ضیاییان» دراین باره به ایسنا گفت: «با توجه به مقاومت و محرر نسبی نهر تو پنج روز آینده، به ویژه از ۱۲ دی تا یکشنبه ۱۴ دی هوای شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور از جمله تهران، اصفهان، کرج، قم، اراک، قزوین، تبریز و مشهد غبارآلود خواهد حیات».

او درباره شرایط واسط هفته اندوه گفت: «از بعدازظهر روز یکشنبه (۱۳ دی) و داخل روز دوشنبه (۱۴ دی) با جریانات شمالی فضا روی دریای خزر، در استان های گیلان، مازندران و بوستان بارش پراکنده همراه با کاهش نسبی حرارت دور از انتظار نیست». مدیر کچل پیش بینی و آژیر زننده دایره هواشناسی تو پایان درباره وضعیت رود تهران در امروز و فردا بی آرامی گفت: «آسمان تهران ۱۳ دی صاف و غبارآلود با حداقل دمای یک و حداکثر دمای ۱۱ درجه سانتی گراد و در روز یکشنبه (۱۴ دی) همچنین کمی ابری و غبارآلود در بعدازظهر افزودن ابر و گاهی وزش باد با حداقل دمای صفر و حداکثر دمای ۱۱ درجه سانتی گراد پیش دماغ می شود». همین توضیحات درباره شرایط وزش باد داخل روزهای آینده علامت از تداوم آلودگی دارد که البته این موضوع را مایه های دیگری تیمار اعلام کرده اند. سوخت مازوت، مقصر واقعی است؟

داخل روزهای گذشته کارشناسان و دستگاه های مختلفی در توضیحات خود به ماجرای سوخت مازوت و تأثیر آن بر شدت شهود آلودگی این روزهای هوای تهران تأکید کردند. عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، یکی از این افراد است که در توضیح گفته است: «با توجه به پایداری فضا و استفاده از سوخت مازوت درون نیروگاه ها، شرایط هوای شهر تهران و دیگر کلان شهرها وضعیت بدتری پیدا کرده است».

او با اشاره به ارتباط افزایش غلظت آلاینده های هوا به اختصاص تراکم ذرات پاندول کوچک مرطوب از ۲.۵ میکرون و مدل ابتلا و اجل شاگرد از کووید ۱۹ از یکسره انسان بوسیله اختصاص قسمت قسمت کردن های حساس مانند بیماران قلبی، ریوی، زنان باردار، سالمندان، کودکان و بیماران مبتلا به دیابت و آسم درخواست کرد از تردد در فضای آزاد اجتناب کنند.

شاهسونی از مردم درخواست کرده که بخاطر حفظ سلامت خود بوسیله جز موارد ضروری از فعالیت سنگین در هوای آزاد اجتناب کنند و در عارض ضرورت، حداقل حضور را در هوای آزاد داشته باشند. رئیس قسمت قسمت کردن مصونیت هوا و تبدیل اقلیم وزارت بهداشت از مسئولان ذی تماس خواست برای حفظ سلامت آدم اقدام عاجل برای کاهش منابع آلاینده به ویژه ممنوعیت مصرف از سوخت مازوت در نیروگاه ها را انجام دهند. آلودگی هوا، چهارمین علت مرگ زودرس

نتایج بررسی های انجام شده تو برخی از کلان شهرهای کشور که وزارت بهداشت اطلاعات آن را منتشر کرده، نشان می دهد که بوسیله ازای هر ۱۰ میکروگرم افرایش تراکم ذرات معلق کوچک پر حرارت از ۲.۵ میکرون، ظن مرگ به جهت کرونا را شش درصد، دی اکسید نیتروژن ۱۵ درصد و اُزن را 7 درصد افزودن می دهد.

علاوه براین آلودگی هوا در سطح گیتی به عنوان چهارمین علت مرگ زودرس پس از فشار خون بالا، استفاده دخانیات و سوءتغذیه بوده و دومین عامل اصلی مرگ ومیر ناشی از بیماری های غیرواگیر پس از استعمال توتون شناخته شده است. همچنین براساس توضیحات وزارت بهداشت، آلودگی فضا می تواند باعث تکثیر بار ویروس کرونا و اختلال سیستم دفاعی بدن در بیمارانی شود که تو معرض آلاینده های فضا بوده اند.

وزارت بهداشت برای مقابله با آلودگی محیط توصیه هایی را مطرح کرده است: به منظور کاهش اثرات سوء ناشی از کرونا در زمان اپیدمی این مصیبت مرتبا شرایط چونی هوای منطقه نگرش سکونت خویشتن را از سر رسانه ها بررسی کنید. در وضعیت آلودگی محیط بهینه راه کاهش مواجهه با آلاینده ها، ماندن داخل خانه است که این موضوع تو زمان اپیدمی کرونا به همراه تعظیم فاصله گذاری فیزیکی متجاوز مهم است. ضروری است که هنگام خروج از منزل حتما از ماسک کاربرد کنید. هنگام آلودگی هوا از قدم سرقت کردن داخل پارک و دویدن درون فضای باز خودداری کنید و درون منزل نیز فعالیت روزانه خود را کاهش دهید. غذاهای سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان شامل ثمر و سبزیجات بیشتری کاربرد کنید و از استعمال غذای چرب، فست فود و فراوری شده خودداری کنید. چنانچه درون خانه از سیستم های تهویه هوا استفاده می کنید، فیلترهای آن را به موقع منزه و تو قیافه نیاز تعویض کنید. استفاده از دستگاه تصفیه هوای دارای جهیز اُزن ساز و اشعه ماورای بنفش به هیچ اسکناس توصیه نمی شود.