بی تفاوتی؛ مقصد ی زودهنگام خرابی سنگ

همه ی ما روزهایی داریم که داخل آن، بیرون آمدن از سریر خواب برایمان شاق است. اما تنبلی روزمره نباید با بی تفاوتی خواه بی احساسی (Apathy) اشتباه اندوهناک شود که فقدان فرسوده کننده ی علاقه، عواطف یا انگیزه است. معاینه ی جدیدی مدال می دهد بی تفاوتی می تواند نشانه ی زودهنگامی از خرابی حجر در خانواده های در معرض مخاطره باشد.

وارسی ی جدید با پیگیری ۶۰۰ نفر بوسیله مدت دو سال، نشان داد که بی تفاوتی زودهنگامی که طی زمان بدتر می شد، پیش بینی کننده ی تضعیف عملکرد مغز درون افرادی است که خطر ژنتیکی زوال عقل را به ارث برده اند اما از جهات دیگر سالم به نظر می رسند.

انواع مختلفی از زوال حجر وجود دارد که اصطلاح کلی برای مجموعه ای علائم است که بوسیله مایه ی اختلالات مغزی خلق کردن می شود. همه ی اشکال زوال عقل ناتوان کننده اند و مصیبت آلزایمر شایع ترین آن ها است؛ اما مطالعه ی متاخر فقط بر یکی از موارد تمرکز دارد: ویرانی عقل پیشانی گیجگاهی خواه دمانس فرونتوتمپورال (FTD) که اغلب بین ۴۵ تا ۶۵ سالگی نمره داده می شود.

زوال عقل حدود ۵۰ میلیون نفر را در سراسر جهان مافوق تأثیر فراغت می دهد و عوامل کار بزرگ آن به خوبی شناسایی شده است: سن عامل پا بر جا است و علاوه به خشکی امدن آن، بیرونی فرسوده و نداشتن فعالیت بدنی خصوصا داخل میان سالی مخاطره ابتلا را تکثیر می دهد. اما تشخیص اینکه چه زمانی انهدام عقل مبدا می شود، چالش جلال است. پژوهش های زیادی به خشکی امدن دریافتن نحوه ی توسعه ی زوال عقل در مراحل اولیه تمرکز دارند و ظهور اولین علائم نامحسوس آن را مورد مطالعه قرار می دهند که می تواند متغیر باشد.مقاله های مرتبط:بلای ناگهانی آلزایمر: هرآنچه باید درباره زوال عقل و تیر های آن بدانیمتأثیر مثبت ریختگی عمر تو مقابله با نبوغ ژنتیکی انحطاط عقلتداوم افکار منفی با کار بزرگ بروز آلزایمر مرتبط است

کشف کردن علائم هشداردهنده اولیه از ویرانی حجر بوسیله آن معنا است که پزشکان و خانواده فرصتی بخاطر شفاعت دارند؛ اما هنوز نه داخل تک پیشگیری یا تداوی کامل، بلکه برای کمک بوسیله این افراد تا وقتی ابتلای آن ها بوسیله این شرایط تشخیص داده شد، حراست های حمایتی لازم را دریافت کنند. این امر همچنین می تواند برای بهبود طراحی کارآزمایی های بالینی و بوسیله کارگیری افرادی که در مراحل ابتدایی زوال عقل قرار دارند در مطالعات، مفید باشد.جیمز رو، عصب شناس دانشگاه کمبریج، می گوید: «از پژوهش های دیگر، می دانیم در بیماران مبتلا به دمانس فرونتوتمپورال، بی تفاوتی نشانه ی بدی از نظر عمر مستقل و حی مانی است. در این جا، اهمیت آن را دهه ها پیش از نخست علائم نشان می دهیم.»

بی تفاوتی یکی از ویژگی های رایج FTD است که علائم دیگری مانند تغییرات غیر عادی در ساختن و انس و رفتار، محظور در قضاوت خوب و تکانشگری دارد. داخل این مطالعه، افراد در معرض خطر ابتلا به FTD، سال ها پیش از آن که پزشکان انتظار رویت علائم دیگر را پیاده شدن بن سن آن ها داشته باشند، علائم بی تفاوتی را علامت می دادند. مائورا مالپتی، متخصص عصب شناسی شناختی تو دانشگاه کمبریج، می گوید: «.. همچنین سال ها پیش از زمان مورد انتظار آغاز علائم، شاهد کوچک شدن موضعی مغز در مناطقی بودیم که از جهت و نوآوری امنیت می کند.»

ارتباط کوچک شدن مغز (آتروفی) و بی تفاوتی قبلا درون افرادی که علائم FTD را علامت می دهند، نشان داده شده حیات. جنبه ی جدید مطالعه ی حاضر، ردیابی بی تفاوتی از زمانی است که بخاطر اولین بار در افرادی بروز می کند که از نظر ژنتیکی در معرض خطر ابتلا بوسیله FTD هستند ولی علائم دیگری ندارند و از جهات دیگر تندرست به دید می رسند.

هدف، وارسی این موضوع است که آیا بی تفاوتی می تواند آغاز زوال حجر و زوال شناختی را که بوسیله عقب آن می آید، پیش بینی کند. در این مطالعه حدود ۳۰۰ نفر دارای ژن ناقص عامل FTD در رویت گرفته شدند. این افراد تو کشش دو سال، سه بار با اسکن مغز، سنجه های بی تفاوتی و آزمون هایی برای معادل گیری عملکرد شناختی از یکسره حافظه، مورد تقویم قرار گرفتند. روژیر كیویت، یکی دیگر از متخصصان رگ شناسی شناختی از دانشگاه کمبریج که در استیناف جدید نقش داشته است، می گوید: «در آغاز، همدستی کنندگانی که دارای جهش ژنتیکی بودند، عاطفه سالم وجود داشتن داشتند و نسبت بوسیله خویشاوندانی که دارای جهش نبودند، علائم سطوح بالاتر بی تفاوتی را نشان نمی دادند. سطح بی تفاوتی، مشکلات شناختی را تو سال های پیش رو پیش بینی می کرد.»

درمقایسه با اعضایی از قوم که حامل ژن FTD نبودند، بی تفاوتی درون حاملان ژن FTD بدتر می شد و توانایی های شناختی آن ها هنگام مدت دو سال تضعیف شد. شدت این مسئله در مشارکت کنندگان سالخورده تر بیشتر بود. كیویت می گوید: «بی تفاوتی برای افرادی که می دانیم داخل معرض خطر بالاتر ابتلا بوسیله دمانس فرونتوتمپورال هستند، بسیار نوک تیز نم صعود می بطی ء و با آتروفی بیشتر مغز همراه است.»

نتایج وارسی ی مهیا ممکن است امیدوارکننده به دیدن برسد و مدال یدهد که بی تفاوتی می تواند آغاز زوال عقل را پیش دماغ کند؛ اما به یاد داشته باشید که مطالعه ی سابق الذکر به نعوظ خاص به بی تفاوتی در افرادی پرداخته است که دارای عامل خطر ژنتیکی برازنده شناسایی بخاطر FTD هستند و فرم های دیگر زوال سنگ و جمعیت عمومی را مورد بررسی استراحت نداده است.

همچنین هیچ علامتی به تنهایی نشان دهنده ی زوال عقل نیست. علاوه کنار این موارد، تشخیص بی تفاوتی از رنجش که مقصد ی دیگری از زوال سنگ و کاهش انرژی از مشخصه های آن است، آسان نیست. پژوهشگران مطالعه بخاطر اجتناب از سردرگمی، از دو ابزار معتبر بخاطر اندازه گیری جداگانه بی تفاوتی و افسردگی مصرف کردند. اما بی تفاوتی علل غیر مرتبط دیگری همچنین دارد؛ مانند کمبودهای هورمونی که نباید از آن ها غفلت کرد. رو می گوید:دلایل زیای بود دارد که فردی احساس بی تفاوتی یواش … اما پزشکان باید به ویژه در افرادی که دارای سابقه ی خانوادگی زوال سنگ هستند، ظن اینکه بی تفاوتی مقصد ی مقدماتی نیستی حجر و اضافه حدس ابتلا به آن درون صورت بی توجهی باشد، در حافظه داشته باشند. درمان زوال سنگ بغرنج است؛ ولی هرچه زودتر بتوانیم بیماری را نمره بدهیم، فرصت بیشتری برای تلاش و مداخله برای درنگ کردن روند یا توقف ترفیع آن خواهیم داشت.بیشتر بخوانید:گونه تشنج یافته ویروس کرونا در بریتانیا؛ تا چه وزن باید ناراحت باشیم؟ویروس کووید ۱۹ خبردار مغز می شودوزیر بهداشت خواستار لغو پروازهای ایران بوسیله انگلیس شداشباح فرانسیسکو روان از کجا آمدندژن نئاندرتال، علت ابتلای برخی افراد به بیماری قطعی کووید ۱۹