بوف سوپرسونیک مدل اولیه جت مسافربری مافوق صوت XB-1 را بوسیله نمایش گذاشت

بوم سوپرسونیک (Boom Supersonic) استارتاپی است که تو صنعت فلکی فعالیت می نرم. این استارتاپ چند روز پیش مدل ی ابتدایی ی هواپیما مسافربری عرشه صدا را رونمایی کرد که قرار است به سلاله بعد هواپیمای مادون نغمه کنکورد (Concorde) تبدیل شود. هواپیمای مافوق لحن XB-1 تا سال ۲۰۲۱ به پرواز درنخواهد آمد؛ بااین حال، بوم سوپرسونیک تصمیم گرفت مدل ی پیش تولید آن را برای گروهی از مدیران اجرایی شاغل داخل صنعت هواپیمایی و هوافضا تو فرودگاه سنتنیال شهر دنور به نمایش بگذارد.

هواپیمای مافوق صوت بوم سوپرسونیک ۷۱ فوت (۲۱٫۶ متر) طول دارد و به نوعی نسخه ی کوچک شده ی هواپیمایی محسوب می شود که این شرکت امیدوار است تا سال ۲۰۲۹ آن را بسازد و بوسیله خطوط هوایی به نیت انتقال مسافران بفرستد. نمونه ی پیش تولید هواپیما فعلا صرفا برای خلبان مکان دارد؛ باوجوداین، جنبه میزان نهایی ۴۴ نفر مسافر است.

بوم سوپرسونیک اطلاع دادن کرد که قصد دارد سال آینده ی میلادی فرایند آزمایش هواپیمای XB-1 را آغاز کند. گفته می شود این استاندارد ی پیش تولید به سرعت ماخ ۱٫۳ دست می یابد و بخاطر رسیدن به این سرعت به سه موتور J85-15 تکیه می شود. موتورهای هواپیما J85-15 را جنرال الکتریک می سازد و داخل اصل، مخصوص هواپیماهای نظامی هستند. 

بوم سوپرسونیک از پروگرام ی خود تعاقب محذوف است. این شریک ابتدایی رندرهای مربوط بوسیله هواپیمای مافوق رخ XB-1 را در سال ۲۰۱۶ با رسانه ها بوسیله ابونمان گذاشت و گفت یک سال بعد، تصعید آزمایشی هواپیما را آغاز می کند. افزون براین، بوم در آن زمان اخبار کرد نمونه نهایی هواپیما تا سال ۲۰۲۰ آماده و در این سال امکان جابه جایی مسافر فراهم می شود. بااین حال، اکنون برنامه ی زمانی بوف سوپرسونیک نزدیک به یک دهه بوسیله تأخیر محذوف است. چنانچه همه چیز با پروژه ی XB-1 طبق پروگرام پیش برود، جغد سراغ تولید نخستین هواپیمای تجاری خود خواهد رفت که با نام اورچر (Overture) شناخته می شود. هواپیمای مافوق صوت بوم سوپرسونیک سطر ۱۵ ساعته ی لس آنجلس تا سیدنی را در ۶ ساعت و ۴۵ دقیقه طی خواهد کرد

طول هواپیمای اورچر ۱۹۹ فوت (۶۰٫۶ متر) خواهد حیات و بین ۶۵ تا ۸۸ نفر مسافر را جابه جا خواهد کرد و با دو طبق سرعت بیشتر از هواپیماهای تجاری عادی می تواند حرکت بطی ء.

بوم سوپرسونیک می گوید هواپیماهای زیر صوتش فاصله ی بین نیویورک تا لندن را تنها در ۳٫۵ شایسته کردن هنگام کنند؛ مسافتی که معمولا هفت ساعت کشش می کشد. نیز این شرکت می گوید هنگام کردن مسافت بین لس آنجلس تا سیدنی ۶ ساعت و ۴۵ دقیقه به کشش می انجامد؛ درحالی که اگر با هواپیمای عادی عروج کنید، همین مسیر ۱۵ ساعت کشش می کشد. هر مسافر بخاطر سفر با هواپیماهای بوف سوپرسونیک باید ۵،۰۰۰ دلار پول صیقل کند.

با همه ی این ها بوم سوپرسونیک برای دستیابی به کمال مطلوب حرمت طلبانه ی خود موانع متعددی پیش رو می بیند. از زمان تولید رسمی کنکورد، تاکنون هیچگاه یک از هواپیماهای تجاری مافوق صوتی وارد خطوط هوایی نشده است. کنکورد دشت همکاری شرکتی فرانسوی در حوزه ی هوافضا (Aérospatiale) و شرکت British Aircraft Corporation بود.

کنکورد پس از ۲۷ سال خدمت دهی، درون سال ۲۰۰۳ بازنشسته و تولیدش راکد شد. عوامل مختلفی در خروج کنکورد از خطوط هوایی اثرگذار بودند که از بین آن ها می توانیم به تنها هبوط کنکورد تو سال ۲۰۰۰ و البته خود شرکت Aérospatiale رمز کنیم. Aérospatiale که در آن دوران به ایرباس تغییرنام داد، اطلاع دادن کرد کنکور آلاینده ی هوا بوده و به این همدستی ضرر خورده است. 

بوم سوپرسونیک می گوید آزمایش فناوری های جدیدی آغاز کرده است تا صدای انفجارمانندی را از بین ببرد که هنگام شکسته شدن خرابه صوتی ابداع می شود. در سال ۱۹۷۳، اعضای کنگره ی ایالات متحده به دلیل همین صداهای انفجارمانند اطلاع دادن کردند هواپیماهای مافوق نغمه اجازه ندارند در سپهر آمریکا به پرواز دربیایند. بااین حال درون اکتبر ۲۰۱۸ (مهربانی و آبان ۱۳۹۷)، دونالد ترامپ لایحه ی جدیدی توشیح کرد و به اداره ی فدرال هوانوردی گفت به صدور مجوز پرواز هواپیماهای کوچکتر پندار کند تا نفس جدیدی به صنعت هواپیمایی دمیده شود. 

بوم سوپرسونیک تنها شرکتی نیست که به جابه جایی مسافران ازطریق جت های تحت صوت پندار می کند. ناسا قصد دارد نمونه ی اولیه ی یکی از هواپیماهای آینده ی خود را با نام X-59 QueSST داخل سال ۲۰۲۳ آزمایش کند. گفته می شود این هواپیما قرار است برفراز شهرهای ارشد آمریکا به پرواز دربیاید. همچنین، استارتاپ های دیگری همچون Aerion و Spike Aerospace در حال تولید هواپیماهایی هستند که می توانند مدت زمان سفرهای تمام را نصف کنند. جنرال الکتریک افزون بر ساخت موتور هواپیما برای بوم سوپرسونیک، مشغول طراحی اتومبیل مافوق لحن دیگری برای Aerion است.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره ی این شناسایی چیست؟بیشتر بخوانید:دانشمندان کامپیوتر رکورد روانی ی فروشنده ی دوروبر گرد را شکستندگرگ های جوان غم مانند سگ ها بوسیله انسان موقوف می شوندچاپ حسگرهای پوشیدنی روی غشا عاری حاجت به گرمادهیسرگذشت عروج اکتشافی فرانکلین؛ سفری که سرانجامی نداشتتغییرات اقلیمی احتمالا عامل ضعف گونه های مقدماتی انسان بوده است