با برگردان آواز نهنگ ها می توان از تلاقی آن ها با کشتی ها ممانعت کرد

تابستان زمان پرفعالیتی برای نهنگ های آبی نزدیک سواحل کالیفرنیای مرکزی است. این پستانداران دریایی عظیم، باید هر روز چندین بدنه کریل را ببلعند تا برای مهاجرت طولانی خود بوسیله سوی آب های گرم تر جنوبی آماده شوند. هنگام شب، نرها به آوازخوانی مشغول می شوند. اگرچه براساس مطالعه ای که درون ماه سیال داخل روزنامه ی Current Biology منتشر شد، وقتی زمان سفر فرا می رسد، برنامه ی زمانی آوازخوانی این نهنگ ها برعکس می شود.

دانشمندان حرکات بال های آبی و آوازهای آن ها را طی چند سال ظهر کردند و دریافتند که وقتی جناح ها مهاجرت خود را آغاز می کنند، از آوازخوانی در شب به نغمه سرایی درون روز روی می آورند. دنبال کردن احاله میان این دو سبک آواز ممکن است به ما کمک کند تا از این جانوران درمعرض مخاطره انقراض وقتی به جانب خطوط اشفته حمل و نقل دریایی حرکت می کنند، محافظت کنیم. ویلیام اوستریچ از نویسندگان مقاله با رمز به اینکه آواز جناح ها نوعی سیگنال است، می گوید: «سیگنالی تو زمان واقعی از کاری که این جانوران داخل زیستگاه خود اجرا می دهند، وجود دارد که در گذشته مشاهده ی آن بسیار شاق بوده است. به طور بالفعل می توانیم بوسیله افرادی که این اکوسیستم ها را در کالیفرنیای جنوبی مدیریت می کنند، از قبل اطلاع رسانی کنیم که: ما می شنویم که جناح ها مهاجرت به جنوب را آغاز کرده اند و ممکن است بوسیله زودی شاهد تعداد یدکی از آن ها در آنجا باشید.»

جناح های آبی بزرگ ترین جانوران کره زمین هستند و هر سال یکی از طولانی ترین مهاجرت ها را اجرا می دهند. نهنگ ها پس از گذراندن تابستان درون سیرت شرقی اقیانوس آرام، هزاران مایل به سمت مناطق زادوولد خود در نزدیکی سواحل آمریکای مرکزی مسافرت می کنند. اوستریچ می گوید: «ذخیره کردن کالری ازطریق تغذیه ی مداوم از کریل ها تو طول تابستان برای بنزین رسانی به حرکت دورانی ی زندگی سالانه ی آن ها بسیار بنیانی است. برای نهنگ های آبی بسیار عمده است که زمان بندی خلع تغذیه ی خود در شمال را با شکوفایی زندگی کریل ها در آن منطقه تطبیق دهند و وقتی جمعیت کریل ها شروع بوسیله کاهش کند، حرکت خود به سمت جنوب را آغاز کنند.»مقاله های مرتبط:تلاش هوش تقلبی گوگل برای شناسایی صدای نهنگ گوژپشت در اعماق دریایک طرح موفق: جاسوسی از نهنگ ها با یک بویه برای خلاصی جان آن هاتلاش برای به کارگیری جانوران دریایی بوسیله نشانی جاسوس

اوستریچ و همکارانش برای کسب دانش بیشتر درمورد اقدام آوازخوانی نهنگ ها، هیدروفونی (میکروفون زیر آب) را برقرار بیرون از خلیج مونتری مستقر و صدای نهنگ ها را طی پنج سال ضبط کردند. پژوهشگران همچنین رفتار ۱۵ نهنگ آوازخوان را طی مدت چند روز تا چند هفته کوچکتر نظر گرفتند. برچسب هایی که پژوهشگران روی عقب نهنگ ها چسباندند، دربرگیرنده ردیاب های GPS، حسگرهای تنگ کردن و شتاب سنج هایی بود که ارتعاشات ریزی را تشخیص می دهند که هنگام آوازخوانی نهنگ ایجاد می شود.

فقط آوارخوانی نهنگ های نر شناسایی شده است؛ اما هر دو جنس هر سال در زمان انطباق بوسیله جانب جنوب حرکت می کنند. نرها و ماده ها اندکی پیش از مهاجرت بوسیله حالت جفت درآمده و با همدیگر تغذیه می کنند. اوستریچ می گوید: «این به ما قدری اطمینان می دهد که صداهایی که عمدتا به وسیله ی جنس نر تولید می شود، نمایانگر کاری است که کچل انباشتگی درحال اجرا آن است.»

تو طول تابستان، آوازهای بایگانی شده بوسیله مایه ی هیدروفون بیشتر هنگام شب اتفاق افتاده وجود. شدت آوازها هر سال تو فاصله ی اکتبر تا نوامبر به فراز خود می رسید. اگرچه با نزدیک شدن زمستان و کم شدن آوازها، بال ها به آواز قرائت کردن در روز روی می آوردند. اقدام بال های برچسب خورده این الگو را نشان می داد. درون طول روزهای تابستان، جناح ها در جستجوی کریل ها به اعماق یبوست می رفتند و هنگام شب نزدیک سطح می آمدند و تا روزگار ها بی وقفه آواز می خواندند.

پژوهشگران توانستند دو نهنگ را خلال چند هفته متعاقب کنند و متوجه شدند که آن ها داخل اواخر پاییز به نعوظ ناگهانی تغذیه را متوقف کردند. خلال یک روز، نهنگ ها درحالی که صفی رو به جنوب تشکیل دادند، به آوازخوانی در روز روی آوردند.

داخل کشش تابستان، نهنگ های آبی هنگام جستجوی غذا در مسافت های وسیعی پراکنده می شوند. ممکن است جناح ها با شنوایی دادن به صدای همسایگان دور خود در خلال شب ، درمورد شرایط طعام در آن محدوده اطلاعاتی کسب کنند. آگاهی از این موضوع که چه زمانی نهنگ های دیگر درحال حرکت هستند، می تواند راهنمایی گر تصمیم آن ها درمورد زمان توقف شکار کریل و آغاز سفرشان به سمت آب های حلیم تر باشد.

با تجسس الگوی آوازخوانی بال ها ممکن است بتوانیم پیش بینی کنیم که آن ها چه زمانی به مناطقی می رسند که در آن خطر برخورد با کشتی ها بلندی است. اوستریچ می گوید تعداد قابل توجهی برخورد مرگ بار میان کشتی ها و نهنگ های آبی رخ داده است. استفاده از این رویکرد می تواند به مدیریت پویاتر این زیستگاه ها و خطوط حمل و نقل بحری کمک کند تا درحالی که به سفینه ها اجازه ی حرکت بدهد، خطری برای جناح ها ایجاد نکند.

در شرایطی که تغییرات اقلیمی درحال تغییر زیستگاه و توزیع شکار نهنگ ها است، این موضوع که آن ها چگونه مهاجرت خود را زمان بندی می کنند، ازنظر اقتدار پاسخ آن ها عظمت زیادی دارد. اوستریچ می گوید: «یکی از مواردی که واقعا درمورد آن کنجکاو هستیم، این موضوع است که این جناح ها تا چه پیمانه دربرابر تغییرات اکوسیستم انعطاف پذیر و سازش پذیر هستند.» دانشمندان اخیرا امواج گرمایی دریایی را در شمال خاوری اقیانوس آرام مشاهده کرده اند. درحالی که مشخص نیست این فرمان چه پیامدی در بستگی با کریل ها دارد، به گفته ی اوستریچ: «این نوعی تغییر تند است که جانوران زیادی ازجمله بال های آبی در آن گرفتار هستند و باید بخاطر بقای خود دربرابر آن سازگاری نتیجه کنند.»بیشتر بخوانید:پهپاد خورشیدی آلفابت و سافت بانک ، اینترنت LTE عرضه می دهدفیزیکدانان حد نهایی سرعت ندا در دنیا را تأیید کردندجت مخصوص ۸۱ میلیون دلاری ایرباس ACJ TwoTwenty شناساندن شدبوم سوپرسونیک نمونه بدوی هواپیما مسافربری مافوق صوت XB-1 را به نمایش گذاشتمدارهای مبتنی بر گرافین می توانند انرژی پاک و بی پایان تولید کنند