سازه های سنگی عظیم در عربستان از قدیمی ترین بناهای تاریخی جهان هستند

تعداد سازه های سنگی که باستان شناسان عربستان نمایان کرده اند، بالغ به خشکی امدن صدها عدد است و اندازه ی فداکار از آن ها بزرگ پر حرارت از یک زمین فوتبال است. سازه های سابق الذکر درسراسر عربستان ازجمله داخل دامنه ی یک آتشفشان دیده می شوند. باستان شناسان گزارش می کنند که به دیدن می رسد این سازه های سنگی فراخ که در سال ۲۰۱۷ گزارش شدند، از باستانی ترین آثار تاریخی تو جهان باشند و قدمت آن ها بوسیله حدود ۷ هزاره سال برسد.

معاینه ی جدیدی درمورد این سازه های سنگی اسرارآمیز که زمانی پشه نامیده می شدند و اینک مستطیل اشتهار گرفته اند، علامت می دهد که آن ها برای تشریفات آیینی مورد استفاده استراحت می گرفتند و تاریخ گذاری رادیوکربن زغال چوبی که در یکی از این سازه ها ظاهر شده است، مدال می دهد که انسان آن را حدود ۵ هزار سال پیش از میلاد مصنوع اند. نتایج این معاینه در مجله ی The Holocene منتشر شده است. پژوهشگران در مقاله ی خویشتن نوشتند: «پدیده ی مستطیل، نشان دهنده ی پیشرفت چشمگیر در معماری بناها است؛ بجای صدها نمونه از این ساختارها در شمال غربی عربستان ساخته شده اند. این منظره ی تاریخی، علامت دهنده ی یکی از اولین محظور مبصر از سازه های سنگی تاریخی تو جهان است.»کاربرد آیینی

سازه ها از دیوارهای سنگی کمینه ارتفاعی مصنوع شده اند. برخی از نمونه های کوچک دارای ۱۵ متر طول هستند و بزرگ ترین آن ها ۶۱۶ متر کشش دارد. پژوهشگران هنگام تجزیه و تحلیل فداکار از این سازه ها دریافتند که وقتی این مستطیل ها برای اولین بار مخلوق می شدند، سکویی نیز روی یکی از انتهاهای آن ها بنا می شد. آن ها روی سکوی یکی از مستطیل ها نقاشی را با طراح های هندسی دیدند که تاکنون طرحی نظیر آن دیده نشده است.

مصنوعات معدودی در مستطیل ها رک شد که نشان می دهد مردم بوسیله نعوظ دائمی تو این سازه ها سکونت نداشتند. همچنین، دیوارهای طویل مستطیل ها بسیار اندک بالا بوده و معمولا فاقد نقاط ورود آشکاری هستند و بنابراین به نظر نمی رسد بوسیله طور آشکار عملکردی مانند اصطبل حیوانات داشته باشند. با این حال، اگر مستطیل ها مکانی بخاطر رسم آیینی بوده باشند، بی پرده ازاله چه سنخ مراسمی در این جا ها انجام می شده است.

مستطیل ها در محیط های متنوعی درون عربستان یافت شده اند و ۶ مورد از آن ها روی دامنه یک آتشفشان دیده می شوند

نقوش هندسی که روی سکوی یکی از مستطیل ها پیدا شد علامت سرزمین

امروزه، سازه های مذکور در مناطق بسیاری هوازی ازجمله در صحرا نَفود جنوبی و همچنین در زمین های آتشفشانی خشک و جاهل قابل سکونت دیده می شوند. اما اگر این سازه ها درواقع حدود ۵ هزار سال پیش از میلاد مخلوق شده باشند، زمانی مورد استعمال صبر می گرفتند که اقلیم عربستان برنده نم از اقلیم کنونی بوده است. بین ۱۰ هزاره تا ۶ هزار سال پیش، شبه جزیره عربستان شاهد آخرین دوره ی سبز خود بوده است که زمانی است که تکثیر بارندگی این منطقه ی خشک را متحول کرد. در این زمان، مردم این منطقه دامدار بودند و درحالی که عمدتا برای غذای خود متکی به خشکی امدن حیوانات اهلی بودند، فدایی از حیوانات وحشی را نیز شکار می کردند. براین اساس، مستطیل ها می توانند روشی برای مدال دادن قلمرو بوده باشند. مستطیل ها ممکن است مدال دهنده ی ظهور قلمروگرایی باشد که به واسطه ی عواملی نظیر رقابت بخاطر چراگاه در محیط های چالش برانگیز و غیرقابل پیش دماغ عربستان ساختن شده باشد. حتی زمانی که اقلیم در عربستان تو مرطوب ترین حالت خویشتن بود، هوا بوسیله شدت فصلی وجود و خشکسالی هایی رخ می داد.

یورک روآن، همکار ارشد پژوهشی دانشگاه شیگاکو خاطرنشان کرد که معیار های قدیمی تازگی از سازه های سنگی تاریخی بزرگ قرین بادبادک ها (ساختارهای سنگی جلال که برای شکار حیوانات کاربرد می شد) حیات دارند که به نظر می رسد قدیمی تر باشند. گری رولفسون، لله بازنشسته ی کالج ویتمن در واشینگتن این یافته ها را دوست داشتنی خواند و خاطرنشان کرد که علاوه بر مستطیل ها انواع دیگری از سازه های سنگی درون این منطقه وجود دارند که آن ها نیز ممکن است مکان هایی برای فعالیت های آیینی بوده باشند.بیشتر بخوانید:گربه ها می توانند از انسان تقلید کنندچگونه نئاندرتال ها کروموزوم Y خود را از مشت دادند؟اولین هواپیمای تجاری مجهز به سوخت هیدروژنی به پرواز درآمددانشمندان نوع جدیدی از ابررساناها را کشف کردندایرانیان باستان ۱۰۰۰ سال پیش فولاد ضدزنگ تولید می کردند