رکوردشکنی جدید سلول های خورشیدی ازنظر بازده

سلول های خورشیدی در مسیر رسیدن به حداکثر بازده هستند. بوسیله تری رکوردهای جدیدی بوسیله مایه ی دو دستگاه مختلف ثبت شد که دربرگیرنده دستگاهی می شود که بازده تبدیل کلی کارمایه خورشیدی را به ۵۰ درصد نزدیک کرد. این ادعای پژوهشگران آزمایشگاه ملی کارمایه تجدیدپذیر (NREL) آمریکا است که سلول خورشیدی جدیدی را با بازده ۴۷/۱ درصد توسعه داده اند. این سلول، حداقل تا این زمان، دارای بالاترین بازده در جهان بوده است. رکورد بازده سلول های خورشیدی بوسیله نعوظ منظم درحال شکسته شدن است.

دستگاه مذکور چیزی است که با نشانی سلول خورشیدی III-V شش اتصاله شناخته می شود که به این معنا است که از شش نوع مختلف لایه ی حساس بوسیله پرتو تشکیل شده است. هر یک از این ها از مواد مختلفی تشکیل شده اند و III-V به موقعیت آن ها در جدول تناوبی اشاره دارد. این مواد انرژی را از مدخل های مختلف طیف نور جمع می کنند. درمجموع، حدود ۱۴۰ لایه بود دارد که در یک سلول خورشیدی که از تار موی انسان کم پهنا برنده است، سپرده بندی شده است.

که رکورد مذکور زیر نوری به دست آمد که حدود ۱۴۳ کود از نور طبیعی خور زورمند نم بود. درحالی که آشکار است که بازده این طرح درون کاربردهای دنیای واقعی افت پیدا می کند، پژوهشگران می گویند که مایه می تواند همراه با آینه ای ساخته شود تا پرتو خورشید را به سمت سلول متمرکز درنگ. این قسمت قسمت کردن همچنین نسخه ای از این سلول را ذیل نوری حد نور خورشید آزمایش کرده و بازده ۳۹/۲ درصد را به مشت آوردند.

جان گیش (چپ) و رایان فرانس، پژوهشگران معاینه ی NREL که رکورد بازده سلول های خورشیدی را شکستند

داخل معاینه ای دیگر، پژوهشگرانی از مرکز مواد و کارمایه هلم هولتز برلین (HZB) رکورد بازده متفاوتی را شکستند: این مرحله برای نوع جدیدی از سلول های خورشیدی چندپیوندی.مقاله های مرتبط:سلول های خورشیدی قابل اسپری به واقعیت نزدیک مرطوب می شودافت نفقه تولید انرژی های تجدیدپذیرتولید سلول خورشیدی با قابلیت تولید هم زمان انرژی و سرمایش

سلول های خورشیدی چندپیوندی سلول هایی هستند که دارای دو سنخ مختلف از لایه های احساساتی بوسیله پرتو هستند. تو این مورد، یک لایه از پروسکایت مخلوق شد، درحالی که لایه ی دیکر ترکیبی از مس، ایندیوم، گالیوم و سلنیوم بود که پژوهشگران آن را CIGS می نامند. فاتحه لایه ی CIGS که دارای ضخامتی بین۳ تا ۴ میکرومتر بود، ریخته شد و پس ازآن لایه ی پروسکایت که فقط ۰/۵ میکرومتر ضخامت داشت، روی آن فراغت گرفت. این دو بوسیله انعام با بی قراری کار می کنند بجهت پروسکایت پرتو مرئی را جمع می کند، درحالی که CIGS تلالو مادون قرمز را تک هدف قرار می دهد. پژوهشگران بخاطر بهبود تماس بین دو لایه، لایه ای از اتم های روبیدیوم را بین آن ها قرار دادند. آن ها با کاربرد از این رویه بوسیله بازده ۲۴/۱۶ درصد رسیدند. این بازده به وزن ی سلول های چندپیوندی سیلیکون-پروسکایت زدودن اما باتوجه به اینکه اولین سلول چندپیوندی پروسکایت-CIGS است، شروع بسیار انعام است. نازکی این فناوری به این معنا است که ماژول های خورشیدی سزاوار سرزنش انعطافی را می توان تولید کرد که بسیار ریختگی بوده، دربرابر تابش زدگی پایدار و بخاطر کاربردهای فضایی مفت باشند.

نمونه کوچکی از سلول خورشیدی چندپیوندی پروسکایت- CIGS

مقاله ی سلول های خورشیدی شش اتصاله درون مجله ی Nature Energy و مقاله ی سلول های چندپیوندی پروسکایت-CIGS در مجله یJoule منتشر شده است.بیشتر بخوانید:جنرال الکتریک با استفاده از پرینتر سه گانه اینده توربین های بادی ۲۰۰ متری می سازدادوبی، پشتیبانی از فلش پلیر را انتهای سال ۲۰۲۰ پایان خواهد دادلیفت تا سال ۲۰۳۰ فقط از خودروهای الکتریکی در ناوگان خود مصرف خواهد کرداینستاگرام و فیسبوک امکان حذف تبلیغات سیاسی در انتخابات آینده آمریکا را حاضر خواهند کردبا کنسول خانگی KFC آشنا شوید؛ امتحان گیمینگ 4K با پخت همزمان مرغ