زوجه پیشگامی که صنعتی نوین کامپیوتر را در چین بنیان نهاد

تو آوریل ۱۹۶۰، بدوی رایانه ی دیجیتالی پیدایش چین با مصارف عمومی با نام تجاری Model 107 تولید شد؛ محصولی خارق العاده که با تلاش شبانه یکروز شیا پیسو، مهندس و معمار کامپیوتر پرتلاش چینی، به ثمر نشست.

داخل نیمه ی اول قرن بیستم، تصادف شورش با ژاپن و فساد تویی چین باعث شد ارشد ترین تمدن شرق آسیا داخل بسیاری از ماخذ های ابداع و فناوری از رقبای غربی خود دنبال بماند. حتی درادامه نیز سوگیری های سیاسی جمهوری تازه تأسیس خلق چین در هنگام اغتشاش سرد به انزوای بیشتر متخصصان چینی و بینوایی آن ها از کمک دولت های تنخواه دار غربی دون زد. چنین رویکردی انگیزه شد دانشمندان چینی برای تاسیس تجهیزات رایانشی خود به شدت به تخصص و پر اب افزارهای پیدایش شوروی سابق وفاق معلوم کنند.

در سال ۱۹۵۹، روابط تنگاتنگ سیاسی جمهوری خلق گره با اتحادیه ی جماهیر شوروی ازهم گسسته شد. این حکم انزوای طولانی چین را در دنیای فناوری رقم زد؛ بوسیله رویه ای که متخصصان چینی مجبور شدند به انزوا راهی برای پیشرفت کشور و تعاقب نماندن از قافله ی پرشتاب فناوری دنیا بیابند. عزب یک سال از اندازه ایمنی های شوروی می چشم پوشی که شیا با عرضه ی رایانه ی استاندارد ۱۰۷، ابتدایی گام بلند چین را بخاطر خودکفایی در صنعت رایانه برداشت.

امروزه، اشتهار چین عنوان راهنما جهانی صنعت تولید رایانه را با خود یدک می کشد. با همت مضاعف متخصصان بومی این کشور، چروک در سال ۲۰۱۱ توانست با پشت سرگذاشتن ایالات متحده، به بزرگ ترین راسته رایانه های شخصی در جهان تبدیل شود. پیش بینی می شود امسال درآمد حصه رایانه های رومیزی در این کشور به مبلغی بیش از ۶/۴ میلیارد دلار برسد.برخلاف تخیل رایج، چین فقط با اعتماد به خشکی امدن تولید انبوه قطعات رایانه نتوانسته است به ایستگاه رفیع خود در صنایع کامپیوتر برسد

بااین همه، باید دانست چین فقط با تولید متراکم قطعات رایانه نمی توانست به چنین جایگاهی درون این صنعت دست یابد. بخاطر بنیاد گذاشتن صنعت نوین رایانه ای (به همراه علوم رایانه ای پشتوانه ی آن)، این کشور به تربیت متخصصانی کاردان حاجت داشت. اینجا است که یکی دیگر از نقش های بنیانی شیا تو تحول فناوری چین آشکار می شود.

شیا ازجمله افرادی حیات که اولین مؤسسه های محاسباتی و علوم رایانه ای کشورش را بنیان خلقت و مواد آموزشی موردنیاز این مؤسسات را فراهم کرد. او به عنوان اولین مدرس کلاس نظری ی محاسبات در کشورش مشغول به فقره شد. در این دوران، شیا الهام بخش صدها دانشجوی جوانی بود که به تازگی در عرصه ی بی سابقه علوم رایانه ای چین شلنگ نهاده بودند.

چنین وجود که شیا توانست درون پسِ دوران آشوب ناشی از فساد و شورش، علمی نو و صنعتی نوین را تو چین پایه گذاری کند. دستاورد جدیت های شیا فقط به ابداعات فناورانه و گند عظیم کارشناسانی محدود نمی شود که با آموزش های او وارد صنعت یارانه شدند؛ بلکه امروزه همچنین می توانیم اثرهای فداکاری های مثال زدنی شیا را درون قالب یکه تازی توان رایانشی چروک در جهان احساس کنیم.

شیا ۲۸ ژوئیه ی ۱۹۲۳ تو کلان شهر چونگ کینگ (واقع در جنوب شرقی چین) و در خانواده ای فرهنگی چشم بوسیله جهان گشود. ازآنجاکه والدین او معلم بودند، شیا همواره از نعمت تعلیم و راهنمایی دائمی بهره مند بود. او داخل چهارسالگی ملتفت دبستان شد و در هشت سالگی تو خانه تحصیل کرد. عهد متوسطه را با موفقیت تو دبستان نانیو گذراند و در سال ۱۹۴۰، فتوا خویشتن را با امتیاز ی بسیار خوب ۹ گرفت.

تو آن زمان، چین درگیر جنگ دوم خود با کشور ژاپن بود؛ نبردی ویرانگر که هشت سال بوسیله درازا کشید و براثر آن، میلیون ها تن از شهروندان چینی به خون غلتیدند. با شروع این جنگ در سال ۱۹۳۷، ژاپنی ها به سرعت توانستند نانجینگ، پایتخت وقت جمهوری چروک را بوسیله تصرف درآورند. با اشغال این شهر، پناهندگان از نانجینگ به چونگ کینگ، شهر زادگاه شیا، پناه آوردند. تو این دوره، دانشگاه ملی مرکزی نیز از محل خویشتن درون پایتخت به چونگ کینگ تغییرمکان داد و در آنجا پسند دانشجویان را از سر گرفت. شیا نیز در سال ۱۹۴۱ به عنوان دانشجوی مهندسی برق بیدار این دانشگاه شد.مقاله های مرتبط:نهضت علمی چین؛ پاره مطلع: اساس گذاری نحو ابریشم جدیدیک ملت، یک ابرقدرت؛ چین چگونه مرزهای خرد و فناوری را درنوردید؟آیا گره می تواند به یک ابرقدرت علمی تبدیل شود؟

چونگ کینگ؛ زادگاه شیا، پیسو زیر آتش حملات هوایی گند ژاپن درون سال ۱۹۴۰

تو سال ۱۹۴۵، شیا مدرک کارشناسی خود را درون رشته ی مهندسی صاعقه اخذ کرد. در همین سال، با یکی از فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ملی مرکزی به نام یانگ لیمینگ آشنا شد. یانگ که خود از پناهندگان تبعه نانجینگ به شمار می آمد، با انتها دوران تحصیلش، بوسیله عنوان استاد فیزیک در دانشگاه ملی مرکزی مشغول به امر شده بود. ارتباط میان شیا و یانگ مدت ها امتداد یافت. بخشی بعد، شیا برای ادامه ی تحصیلاتش داخل مؤسسه ی مخابرات دانشگاه ژیائوتنگ، زادگاهش را به مقصد شانگهای ترک کرد و یانگ همچنین برای تکمیل مطالعاتش زیرنظر مکس بورن، برنده ی اجر ی نوبل، بوسیله دانشگاه ادینبرو روانه شد.

دو سال بعد، شیا نیز به یانگ ملحق شد تا مطالعات عهد دکتری خویشتن را تو رشته ی مهندسی صاعقه در دانشگاه ادینبرو ادامه دهد. او در اختتام نامه ی خود با نشانی «نوسانات پارامتری تو مدارهای الکتریکی و آنالیز گرافیکی جهیز های غیرخطی»، روش های جدیدی بخاطر پیش دماغ تغییرات فرکانس و قدم ی سیستم های الکترونیکی معرفی کرد که ازقضا، کارکردهای فراوانی در صنایع تجهیزات الکتریکی گوناگون از رادیو گرفته تا تلویزیون و رایانه مشهود کرد.

درون سال ۱۹۵۰، شیا به درجه ی دکتری نائل شد و اندکی بعد در همین سال، او و یانگ داخل ادینبرو پیمان ازدواج بستند. این که دانشمند که همواره خیال ی خدمت بوسیله وطن را تو سر می پروراندند، درون سال ۱۹۵۱ به چین بازگشتند و در دانشگاه تسینگهوا مبتلا بوسیله کار شدند. با این حال، چین در زمان بازگشت شیا و یانگ، دیگر شباهتی به آن کشوری نداشت که سال ها پیش این دو آن را ترک گفته بودند.

شیا پیسو از فارغ التحصیل دوره ی دکتری مهندسی برق بوسیله معمار مقدماتی سراب رایانه های دیجیتالی با مصارف اشتراکی داخل چروک دگرگونی شد.جنگ با ژاپن و واقعه جنگ تویی گره باعث عقب مشقت شدید اقتصادی و صنعتی این ملک شده وجود

در سال ۱۹۴۹، حزب کمونیست گره به رهبری مائو تسه تونگ توانسته بود به خشکی امدن حزب ناسیونالیست این کشور غلبه نرم و با راندن طرفداران این حزب به جزیره ی تایوان (جمهوری چروک) و تأسیس جمهوری خلق چروک تو ناحیه اصلی، پایه های قدرت خود را تثبیت کند. باوجوداین همان طورکه پیش تر همچنین گفته شد، رخداد تلاطم دوم چین و ژاپن و به تعاقب آن، کشمکش های سیاسی میان دو حزب واقعی حاکم درون چین موجب شد صرفه جویی و صنعتی و زیرساخت های گره تا معادل اضافی از رقبای غربی این کشور عقب بماند.

در این میان، می توان گفت جنگ دوم با ژاپن بیشترین آسیب را متوجه ملک چین کرد. تام مولانی، تاریخ شناس از دانشگاه استفورد و سخن سنج ی کتاب «کامپیوتر چینی» می گوید:درون اصل، تمامی مؤسسه های آموزش عالی، مراکز مالی، مراکز حقیقی تولید صنعتی و حتی نوبت چین ابتدا به جانب شهر ووهان و پس از اشغال آنجا، به بخانه برگشتن چونگ کینگ در منطقه ای دوردست تر و فقیرتر از استان سیچوآن منتقل شدند. دولت چین عملا در وضعیت بقا به قانون می بُرد و قطعا وضعیت آن طرز نبود که بتواند در مهندسی برق و نقشه کشی سلاح و موارد مشابه دیگر سرمایه گذاری بطی ء.

با به قدرت رسیدن حزب سوسیالیست چین، تلاش برای بازسازی زیرساخت های ازدست رفته آغاز شد؛ اما فرود امدن به این طور هدفی چندان آسان نبود. ایالات متحده که درون غوغا داخلی چین از حزب ناسیونالیست حمایت کرده بود، به همراه سایر نظام های تنخواه داری جهان باختر از هر کمکی بوسیله شانس جدید مستقر تو قلمرو اصلی چین خودداری کرد. از این رو، مائو و قضا و قدر متاخر چین به لفظ همسایگان شمالی خویشتن در جماهیر شوروی روی آوردند. دولت شوروی که وضعیت سیاسی جدید چین را بوسیله چشم فرصتی مناسب برای جذب این کشور داخل مجموعه کشورهای کمونیستی بلوک شرق می دید، مشارکت های وسیع خویشتن با این قلمرو را به قصد تقویت علمی و اقتصادی و فناورانه ی گره آغاز کرد.

درون سال ۱۹۵۰، اتحادیه ی جماهیر شوروی و چین اتصال اتفاق با یکدیگر را امضا کردند. این همکاری به طورمستقیم توانست اثرهای مثبتی بر صنعت رایانه ی طالع نوپای چروک بگذارد.

در سال ۱۹۵۳، هوآ لوکنگ، ریاضی دان شهیر جمهوری خلق چین، ضمن بازدید از نگرش فقره شیا در دانشگاه تسینگهوآ، از او درخواست کرد به گروه تحقیقات کامپیوتر داخل آکادمی علوم چین (CAS) بپیوندد. با استخدام شیا در این سازمان، وی به یکی از اعضای مؤسس نخستین گروه پژوهشی رایانه ی چین تبدیل شد. ازآنجاکه تحقیقات و فناوری محاسبات عرصه ای کاملا نو در در آکادمی علوم چین محسوب می شد، شیا توانست جایگاهی بنیادی در این مرکز بدیع تأسیس بیابد.چین برای تاسیس اولین رایانه ی خویشتن ضمن تسلط بر علوم کامپیوتر، ریاضی، فیزیک و مهندسی، آموزش نیروی کار را نیز در دستورکار قرار داد

گروه های تحقیقاتی لوکنگ و شیا هریک بیش از سه سال پروگرام هایی کاملا مستقل را برای طراحی رایانه های الکترونیکی مردمان دنبال می کردند؛ اما حزب کمونیستی چین تا سال ۱۹۵۹ این نوع اقدامات را بوسیله رسمیت نمی خودی. این وضعیت تا زمان بسته شدن توافق نامه ی «پروتکل بلندمدت توسعه ی فناوری و علوم ملی از سال ۱۹۵۶تا ۱۹۶۷» (به عبارتی دستور کار ی ۱۲ ساله) تداوم داشت. با انعقاد این پیمان، فناوری رایانشی به عنوان یکی از چهار عرصه ی اصلی در دفاع ملی چین شناخته شد.

به گفته ی مولانی، رایانه های الکترونیکی از کاربردهای گسترده ای در پشتیبانی از زیرساخت های گره و دفاع ملی این کشور برخوردار بود. این کاربردها آزمایش و توسعه ی سلاح های هسته ای، مدیریت سیستم های حمل ونقل پیشرفته ی مبصر مقیاس و توسعه ی برنامه های ماهواره ای و فضایی را شامل می شد. وی می افزاید: همه ی این ها ازجمله عرصه هایی حیات که قدرت های جهانی وقت (شامل جماهیر شوروی، ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه) با معاون پردازش الکترونیکی توسعه دادند و چین همچنین می دانست بخاطر ادخال به عرصه ی رقابت جهانی درزمینه ی اقتصادی و سرباز باید بتواند بوسیله این علم ورود کند.

با تمام آنچه گفته شد، چین هنوز راهی طولانی تا تولید اولیه رایانه ی خود درون پیش داشت. بخاطر پیوستن بوسیله چنین مقصودی، خیر عزب بوسیله تخصص درون علوم رایانه ای، بلکه به تسلط بر دانش ریاضیات و مهندسی و فیزیک همچنین نیاز بود. پیش از ساخت رایانه، باید بر تمامی این علوم احاطه یافت و این علم را به نیروی امر خویشتن آموزش رحم. باتوجه به دانش شیا در مملکت های الکترونیک و ریاضیات، او می توانست گزینه ای ایدئال برای پیاده سازی این بخش از پروژه ی چین محسوب شود.

درون سال ۱۹۵۶، شیا به همراه هیئت اعزامی چینی بوسیله مسکو و لنینگراد سیر تکاملی کرد تا تحقیقات و محصولات و معرفت شوروی در حوزه ی رایانش را از نزدیک معاینه کند. پس از بازگشت به وطن، شیا مسئولیت برگردان و انتقال دانش طراحی کامپیوتر شوروی را بوسیله متخصصان چینی بوسیله عهده داری گرفت. یکی از دستاوردهای این تلاش شیا، نگارش دستورالعملی هزارصفحه ای حیات که دانشجویان چینی از آن به نشانی محتوای آموزشی کلاس های درسی استعمال می کردند.

در همان سال ۱۹۵۶، شیا مسئولیت تدریس در اولیه کلاس نظریه ی محاسبات را زیرنظر مؤسسه های ریاضیات و فیزیک آکادمی علوم چروک بوسیله عهده گرفت. همچنین، به آکادمی دستیار کرد نخستین قدم تو تأسیس دپارتمان علوم کامپیوتر، یعنی مؤسسه ی فناوری کامپیوتر (ICT) را بردارد. پس از تأسیس ICT، آکادمی به سرعت مقدمات تأسیس دانشگاه علوم و فناوری را مهیا آورد. شیا در برگزاری کلاس های علوم رایانه در هر دو مؤسسه ی یادشده همدستی و بین سال های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۲، به عنوان برنامه ریز و مدرس تو آموزش صدها جثه از دانشجویان چینی نقش مؤثری ادا کرد. به اعتقاد ی مولانی، «کامل آنچه چین نیاز داشت، برنامه ی آموزش بود» که شیا پیسو آن را دراختیار کشورش گذاشت.

در سال ۱۹۵۹، چین توانست دو نمونه از طراحی های رایانه ای متعلق به شوروی با نام های Soviet M-3 و BESM-II را با توفیق کپی برداری و با شهرت جدید مدل ۱۰۳و نمونه ۱۰۴ درون بازار داخلی عرضه بطی ء. اول به کار صنعتی تولید کامپیوتر در چین با فروپاشی تدریجی روابط میان چروک و شوروی همراه شد. تفاوت دید میان سران دو کشور به خشکی امدن سر موضوعاتی همانند اینکه کدام کشور تو مرکز کمونیسم جهانی قرار دارد خواه طرز کدام یک به سوی ایجاد کمونیسم جهانی درست تر است، اندک ناچیز باعث کدورت روابط میان دو غول بلوک شرق شد. اختلافات تا آنجا پیش رفت که در سال ۱۹۶۰، شوروی تمامی معاون های مادی و قشری خویشتن بوسیله چین را اندازه کرد. با وزن امان شوروی، بسیاری از کشورهای دنیا فرض کردند صنعتی کامپیوتر چین برای همیشه تعطیل خواهد شد؛ اما این اتحاد رخ نداد.مقاله های مرتبط:هیلدا گرینجر؛ زن نابغه ای که فداکاری بزرگ ترین نابرابری داخل ریاضیات شدبیوگرافی لیزه مایتنر؛ دانشمند بی نام شکافت هسته ای

برخلاف تصور غالب مبنی کنار اسکان صنعت رایانه ی چین براثر حد امنیت های شوروی، این صنعت همچنان به رشد خود در گره دنباله رحم.

پژوهشگران آکادمی علوم چین با اتکا به نبوغ داخلی، همچنان به پیشرفت های خود در حوزه ی فناوری محاسبات و علوم رایانه ای ادامه دادند. رایانه ی میزان ۱۰۷ اولیه رایانه ای بود که شیا در دوران پس از قطع شریک شوروی نقشه کشی کرد. این مدل برخلاف مدل های ۱۰۳ و ۱۰۴، اولین رایانه ی تبعه چروک بود که درون درون قلمرو طراحی و تولید می شد. پس از مدتی کوتاه، معیار ۱۰۷ بوسیله تولید انبوه رسید و در مؤسسه های آموزشی سرتاسر چروک به حکم محزون شد.رایانه ی مدل ۱۰۷ اولین رایانه ی تبعه چین بود که در تو قلمرو نقشه کشی و تولید می شد

در دهه ی ۱۹۶۰، چین همچنان به نقشه کشی رایانه های قدرتمندتر و پیشرفته مرطوب خود دنباله داد. آکادمی ملی علوم چین تو شرایط بایکوت توانست فناوری رایانه ای خود را از فناوری لامپ خلأ (در مدل ۱۰۷) تا فناوری ترانزیستور (در دهه ی ۱۹۷۰) و درنهایت، مدارهای مجتمع (در اوایل دهه ی ۱۹۸۰) ارتقا دهد. در سال ۱۹۷۲ وقتی هیئتی از دانشمندان علوم کامپیوتر آمریکایی به چین رفتند، هرگز انتظار نداشتند تماشایی پیشرفتی این چنینی درون صنعت کامپیوتر این ملک باشند. مولانی می گوید:در لخت استشهادها، تمامی اعضای هیئت اعزامی شگفتی خویشتن را از میزان پیشرفت گره اقرار کردند.

در این دوره، شیا بوسیله جستار وتوسعه در رایانه های تند تر درکنار آموزش دانشمندان و مهندسان متاخر داخل مملکت ی علوم رایانه دنباله قسط. تو سال ۱۹۷۸، در پایه گذاری ارگان های چینی با اشتهار «ژورنال کامپیوتر» و نیز «ژورنال فناوری و بینش رایانه»، اولین ژورنال انگلیسی زبان چروک در مملکت ی رایانش، مشارکت ورزید. درون سال ۱۹۸۱، آرایه ی رایانشی پرسرعتی با نام 150AP طراحی کرد. گفتنی است استاندارد پایه ی این جهیز با نام مدل ۱۰۴ ساخت شوروی تو هر ثانیه فقط می توانست ۱۰ هزار پردازش را عمل دهد؛ درحالی که مدل 150AP تاسیس شیا این مرز را تا ۲۰ میلیون پردازش در هر لمحه جابه جا کرد.

با مشارکت حاد ی شیا، علوم رایانه تو چین توانست جایگاه خود را بوسیله عنوان دانشی مستقل بازیابد و صنعت کامپیوتر گره همچنین با بود آغاز پرفرازونشیب خود، به رشد و شکوفایی رسید. مولانی می گوید: هیچگاه زنی را در آن زمان سراغ ندارم که از لحاظ سکون و نقش محوری در رهبری به پای او [شیا پیسو] برسد.

تو دهه ی ۱۹۷۰، چین موفق شد رایانه های پیشرفته و قدرتمندی مبتنی کنار مدارهای مجتمع تولید کند.

طراحی رایانه ی معیار ۱۰۷ شیا اقدامی تاریخ ساز داخل صنعتی رایانه ی این کشور به شمار می آمد؛ اما آنچه عملا آینده ی چین را رقم زد، همت این زن دانشمند در تأسیس مؤسسه های انواع و هدایت پی درپی دانشجویان فنی بود. مولانی می گوید:این همان دانشجویانی هستند که اساس را برای آنچه امروز شاهدش هستیم، فراهم آوردند.

یکی از همین دانشجویان بعدها به معمار اصلی سی اثر یوهای لونگسان (Loongson) تبدیل شد. او درون سال ۲۰۰۲، با نام گذاری بدوی پردازنده ی رایانه ای ساخت چین با اشتهار Xia 50، قدرشناسی خود از استاد پیش قدم خویشتن را ابراز کرد.دانشمندان آمریکایی هرگز انتظار نداشتند شاهد پیشرفت شگرف در صنعت کامپیوتر چین در شرایط تحریم باشند

امروزه، شیا همچنان به عنوان یکی از بنیان گذاران صنعتی کامپیوتر چین و با لقب «مادر علم رایانه ی چین» شناخته می شود. فدراسیون کامپیوتر چروک اجر ای با عنوان «جایزه ی شیا پیسو» تو نظر گرفته است که هرساله به برترین زنان مهندس و دانشمند چینی اهدا می کند که بتوانند زیادترین تأثیر مثبت را بر علم، مهندسی، آموزش و صنعت پردازش به جای بگذارند. اخیرا درون سال ۲۰۱۹، دو زن با شهرت های چن زونینگ (به خاطر ترقی ی جهیز های رایانشی درفش دار) و هوآن لینگیی (به پندار تحقیقات تو حوزه ی پردازنده ها و سایر برگ اصلی رایانه) موفق شده اند این دستمزد را دریافت کنند. این دو زن با ادامه ی مسیری که شیا پیش روی آن ها گشود، توانستند گام های بلندی در تحکیم صنعت رایانه های بومی چروک بردارند.بیشتر بخوانید:BYD برای مبارزه با ویروس کرونا روزانه پنج میلیون ماسک تولید می کنداحتمالا همه مبتلا خواهیم شد؛ چرا ویروس کرونا جدید مهارشدنی نیست؟فاکسکان انتظار دارد تا اوایل فروردین بوسیله روند عادی تولید بازگرددهمکاری تویوتا و فاو گره بخاطر تولید خودروی برقیگوگل و آمازون به دلیل ویروس کرونا جهانگردی کارمندان خود را محدود کردند