کشف جمجمه کوچک ترین دایناسور جهان داخل کهربا

قرن میلیون سال پیش، در اواسط دوران مزوزوئیک، زمین سکونتگاه گوناگون مختلف دایناسورها وجود. دیرینه شناسان با توجه به کشفیات متاخر خود تفکر می کنند کوچک ترین دایناسور عصر مزوزوئیک حتی از مرغ مگس خوار زنبوری، کوچک ترین پرنده ای که امروزه زندگی می کند همچنین کوچک تر بوده است. جمجمه ی دایناسور جدید که در کهربایی ۹۹ میلیون ساله درون میانمار کشف شده است، عزب ۱/۷ میلی متر کشش دارد. اوکانر جینگمی، درمورد این پژوهش می گوید:من با دیدن این میزان در بهت فرو رفتم. این، بخاطر یک دیرینه شناس نوظهور است. ما هرگزی چیزی مانند آن ندیده بودیم.مقاله های مرتبط:دایناسورها چگونه به پرندگان تکامل یافتند: اژدهاهای دنیای واقعیکشف بزرگ ترین گنجینه تاریخ تو نیوزلندکشف باستانی ترین جنگل فسیل شده جهان در نیویورک

پژوهشگران موجود ابتکاری را Oculudentavis khaungraae نامیده اند که بوسیله معنای پرنده ی دندان چشم است. موجودِ عجیب مذکور خیر کاملا مشابه پرنده و خیر دایناسور بوده است. ولی سرنخ هایی وجود دارد که اندکی درمورد سبک زندگی او می گوید. بخاطر مثال، دهان هایش نشان می دهند که این دایناسور کوچک صیاد بوده و مقدر شدن چشمش کاملا ساخته است که ورود نور را محدود می کند و نشان می دهد که احتمالا داخل طول روز فعال بوده است. علاوه بر این، اگرچه دایناسور متجاوز کوچک بوده، استخوان هایش به گونه شگفت آوری دارای استقامت بالا بوده است. اوکانر می گوید:از دید ما، این واقعیت که جمجمه بسیار یکپارچه است، این واقعیت که حیوان تعداد اضافی دندان و چشم های برجسته ی بزرگی داشته است، همگی نشان می دهند که با اینکه قطع ی کوچکی داشته، یک صیاد بوده و احتمالا از حشرات ریز تغذیه می کرده است.

با توجه به تمام این یافته ها، می استعداد گفت اوکولودنتاویس درون دسته خاص خود قرار می گیرد و خویشاوند مرغ مگس خوار مدرن حلق بمنظور این پرندگان از شهد گیاهان تغذیه کرده و دندان هایشان همچنین مانند دندان های فسیل کشف شده تراشیدن. براین اساس، پژوهشگران فکر می کنند موجوداتی مانند مرغ مگس خوار حروف تکاملی دیگری را پیموده اند. پژوهشگران پیمانه این موجود را دو گرم ارزیابی زده اند و می گویند اندازه ی آن احتمالا یک ششم اندازه ی کوچک ترین پرنده ای بوده که تاکنون درخت خرما آن کشف شده است. راجر بنسون، عتیقه شناس دانشگاه آکسفورد که در این پژوهش مشارکتی نداشته است، می گوید:این امر نشان می دهد که این پرندگان احتمالا مدت کوتاهی پس از شکل گیری در اواخر دوره ی ژوراسیک (که از حدود ۲۱۰ تا ۱۴۵ میلیون سال پیش کشش کشیده است)، به این قطع ی کوچک بدن فصیح اند. درمقابل، وزن کوچک ترین دایناسورها صدها وعده بیشتر بوده است.

شاید اوکولودنتاویس یکی از جانورانی باشد که داخل پله ی سنگی میان دایناسورها و پرندگان می ایستد. به گفته ی بنسون، این موجود پردار می تواند در میانه ی اسلوب درخت تکاملی بین پرندگان کرتاسه و کهن جناح (دایناسور پرنده ی نمادین عصر ژوارسیک) استراحت گیرد.

محدودیت های عجیبی شبیه شکل و اندازه ی دندان ها و کاسه ی چشم نیز وجود دارد که نه در پرندگان و نه در دایناسورها، دیده نشده است. درواقع این فردی ها بیشتر مشابه ویژگی های مارمولک ها است. پژوهشگران داخل مقاله ی خویشتن می نویسند:تقریبا تمام این فردی های ریخت شناسی غیرعادی را می توان بوسیله عنوان آثار کاهش کمیت ی بدن توجیه کرد.

برای مثال، چشم های این موجود را درنظر بگیرید. موقعیت و اندازه ی کاسه ی چشمان او احتمالا علامت دهنده ی استراتژی دیگری بخاطر اضافه اندازه ی چشم بدون اضافه اندازه ی حفره ی چشم بوده است. این بدان معنا است که این دایناسور کوچک فاقد دید دو چشمی بوده که فردی خاص یک صیاد به شمار می جوی.

گرفتارشدن درون کهربا احتمالا تنها راه حفظ یک موجود ریز به نشانی فسیل است. بافت های کند و اسکلت شکننده ی موجودات ریز معمولا در دیگر رسوبات حفظ نمی شوند، بنابراین برای مطالعه ی کاهش اندازه ی موجودات، کهربا نقطه ی شروع خوبی است. اوکانر می گوید:اگر به خاطر کهربا نبود، ما درمورد این موجود کوچک اصلا دانشی کسب نمی کردیم. کشف این کُنام اکولوژیکی کوچک که هرگز از وجود آن وقوف نداشتیم، باورنکردنی است.

نتایج این استیناف تو روزنامه ی Nature منتشر شده است.بیشتر بخوانید:منتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از ناکامی هند درون ماه تا کشف آیفون ۲ هزار سالهکشف فسیلی بی نظیر از دایناسورها در استرالیاحراج فسیل دایناسور تی رکس در eBay، صدای دانشمندان را درآوردآتشفشان ها مسبب مبصر ترین انقراض پرسنل تاریخ بودنداجداد تیرانوسوروس احتمالا از آدم امروزی کوچک تر بودند