ساس، قدیمی ترین جانور حی جبر زمین است

«مرده بخواب، اینجاساسندارد!»؛ این عبارت آشنایی است که تو اکثر مسافرخانه ها خواه هتل ها بوسیله مسافران گفته می شود. اما وقتی به این تفکر کنید که حشرات موذی ریزی به قطع تخم ی سیب درختی حیات دارند که می توانند درون هر سوراخ کوچک و درزی عمر کنند و شبانه که خوابیم، از خون ما تغذیه کنند، رویا مرده معمولا به سختی به چشم می آید! چون می دانیم شب ها که خوابیده ایم، این موجودات خونخوار از خون ما تغذیه می کنند، درواقع، خون هرکدام از ما، یک بار غذای کم قیمت بخاطر ساس است.

پژوهشی بوسیله تازگی منتشر شده  و نتایج آن مدال می دهد که ساس، واهمه ی پرسنل همه ی هتلداران و مسافرخانه داران و دیگر مکان های اشتراکی از این دست، قدمتی متجاوز از ۱۰۰ میلیون سال دارد. یعنی این انگل های کنایه دار از همان فلکی که تیرانوسوروس (بیشتر به صیت تی رکس شناخته می شود) و دیگر دایناسورهای اطراف کرتاسه ثانیه می کشیدند، تنفس کرده اند. پژوهش جدید علامت می دهد، چنانچه قبلا فرض می شد، خفاش ها اولین جانورانی نیستند که میزبان ساس ها بوده اند. درواقع ساس ها ۵۰ میلیون سال از خفاش ها باستانی برنده هستند.ساس ها، همدم های قدیمی ما انسان ها

ساس ها بخاطر مدت طولانی است که روی الزام زمین زندگی می کنند و با ما انسان ها همچنین تماس ی تنگاتنگی دارند. درون متون کهن بسیاری از ساس نام دستگیر شده است و باستان شناسان همچنین فسیل های ۳۵۰۰ ساله ای از ساس ها کشف کرده اند. احاله های زیادی بوسیله ساس تو متون کهن رومی، یونانی و مصری بود دارد. پلینی بزرگ، دبیر و طبیعی دان مشهور روم باستان تو «دانشنامه تاریخ طبیعی» خود می نویسد باور عمومی بر این است که ساس ها برای بیماری های عفونی قرین عفونت گوش خواه حتی نیش مار، ارزش پزشکی دارند.  ما داخل زمانی زندگی می کنیم که ساس ها از همیشه فراوان پر حرارت هستند

همان طور که تمدن های مختلف در سرتاسر جهان گسترده و پراکنده می شدند، بسط ساس ها همچنین پیشدستی کردن گرفت. آن ها همان طور که روستاها بوسیله شهرها و شهرها به شهرستان و کلان شهرها بدل می شدند، رشد و افزایش واضح می کردند. در سال ۱۰۰ میلادی، ایتالیا تک هجوم ساس ها صبر گرفت و سال ۶۰۰ میلادی همچنین نوبت به چینی ها رسید. از ساس ، در متون آلمانی قرن یازدهم و فرانسوی قرن سیزدهم اشاراتی به میان آمده است. تو متون انگلیسی نیز اولین کود تو قرن شانزدهم به این انگل ها اشاره شده است؛ اگرچه ساس تا اواخر صد هفدهم درون انگلستان نسبتا ناشناخته همیشگی مانده بود.

درون همین دوران وجود که تصور می شد ساس ها با برخی از مصالح خانه که از نواحی دیگر اروپا وارد انگلستان شده اند، به این کشور وارد شدند. در آن زمان، یعنی سال ۱۶۶۶، پس از آتش سوزی مبصر لندن، این ایالت درحال بازسازی و ساخت وساز گسترده ای بود. پس از آن، آن ها با اكثر کاوشگران و مهاجران اروپایی داخل قرن هجدهم از اقیانوس ها گذشتند و باخبر آمریكا شدند. کشتی های بادبانی لبریز از ساس بودند و اغلب از مسافران خواسته می شد که بخاطر جلوگیری از ابراز این مشکل، با خویشتن پتو نیاورند. در متون قرن نوزدهمی استعمارگران آمریکا نیز آمده که آلودگی های موکد در کانادا و مستعمره های انگلستان اتحاد افتاده است.مقاله های مرتبط:نابودی کندرو حشرات انگیزه وحشت دانشمندان شده استآیا آخرالزمان حشرات فرا رسا است؟

هنگام تلاطم جهانی دوم، ساس ها قضیه بهداشتی مهمی در شان های ارتش ایالات متحده بودند و از آفت کش هایی مانند ددت و سیکلون ب برای کنترل ساس استعمال می شد. در اوایل قرن بیستم، ساس ها مشکل بنیانی ای در مسکن های انگلیسی و آمریکایی بودند. با ظهور سیستم های گرمایشی برقی، پری ساس ها تو بکلی جهان به شدت افزایش پیدا کرد؛ چرا که گرمای مطبوع این ابزار برقی می توانست زندگی ساس ها را در داخل ساختمان برای تمام طول سال امکان پذیر کند. محیط های داخلی گرم، محیط های راحتی برای تغذیه و تکثیر ساس ها هستند.

جورج اورول درون کتاب خود، «آس و مراعات ها داخل پاریس و لندن» روایتی از نیازمندی در پاریس و لندن دارد و ظاهرا درون همانجا غصه دستخوش ساس می شود. تو تقدیر های آغازین کتاب، اورول سخنان یک صاحب هتل تو پاریس را نقل می نرم که به یکی از مشتریانش می گوید: «لطفا ساس ها را روی کاغذدیواری ها له نکنید!» ساس ها درون کامل پاریس، اورول را ول نمی کنند. تا اینکه اورول راه حلی برای این بغرنج روبرو می بطی ء. یکی از دوستانش به او نصیحت می بطی ء که روی کامل ملحفه ها و رختخوابش فلفل سیاه بپاشد. فلفل سیاه ساس ها را نمی کشد، ولی از رختخواب دورشان نگه می دارد.

جای پا نیش ساس معمولا به شکل تجمعی تو یک نقطه و گاهی بی قراری به لباس زیگزاگی روی پوست باقی می ماند

آنتوان چخوف، نویسنده روسی بی قراری مشکلات زیادی با ساس ها داشت. از گفته ها این طور برمی آید که ساختمان ای که این سخن سنج خریداری کرده بود، قبلا به ساس آلوده شده وجود و به نظر می رسد که این ادیب شهیر بوسیله همین دلیل، آشنایی کاملی با ساس ها داشت. داخل داستان بلند «استپ (The Steppe)»شخصیتی وجود دارد که یک جلیقه مخملی پوشیده است که لکه هایی به فام قرمز مایل به قهوه ای متشابه به ساس روی آن دیده می شود.

در نمایشنامه نامدار« باغ آلبالو (The Cherry Orchard)» نیز، تروفیموف، ویژگی که خود را همیشه یک دانشجو می داند، در بخشی از نمایشنامه گفتگو های خشونت محصول روشنفکران می درنگ و می گوید:درحالی که کارگران به سوء تغذیه دچار هستند و ۱۴ نفر در یک اتاق بدون تخت با کثافت و ساس و بوی مشمئزکننده و رطوبت داخل پستی و حقارت می خوابند، شما روشنفکران لعنتی مدام با بطن پر و آسودگی داخل حال وراجی هستید!

در اواخر صد بیستم، جمعیت ساس ها نهایتا به شدت کاهش هویدا کرد. در این دوران، آفت کش های زورمند تر بوسیله طور گسترده ای تو دسترس مردم فراغت گرفتند. آموزش همگانی و آگاهی از ساس ها نیز بهبود یافت و متخصصان و کارشناسان آفت کش، روش های مؤثری برای تهی سازی این آفات هویدا کردند. اما از دهه ی ۱۹۸۰ دوباره جمعیت ساس ها بسط واضح کرد. دلایل اصلی این افزایش جمعیت، عمدتا افزایش سفرهای بین المللی، ممنوعیت برخی آفت کش ها و همین نعوظ مقاومت ساس ها به مواد شیمیایی رایج دانسته می شود.ساس ها زمانی درکنار دایناسورها روی کره زمین پرسه می زدند

پژوهشگران این نتیجه گیری را پس از یک تجزیه و تحلیل تمام ژنتیکی روی DNA ساس ایفا دادند که از ۳۴ نحو ی متنوع زنده درون بکلی جهان استخراج شده حیات. دانشمندان دریافته اند که قدمت وجود این حشرات روی سیاره ی ما ممکن است به ۱۱۵ میلیون سال برسد. فسیل های باستانی این شواهد وابسته به DNA را تأیید کرده اند و علامت می دهند که این انگل ها میلیون ها سال بیش از آنچه قبلا تصور می شد، قدمت دارند.

مایک شیواجوتی، حشره شناس از دانشگاه شفیلد انگلستان که یکی از همکاران پژوهش متاخر بود، می گوید:فکر کردن به اینکه حشراتی که امروزه با ما زندگی می کنند، بسیار از ۱۰۰ میلیون سال است داخل کره زمین جناب دارند و زمانی درکنار دایناسورها روی سیاره ی ما پرسه می زدند، واقعا شگفت انگیز است. یافته های ما علامت می دهد که تاریخ تکاملی ساس بسیار پیچیده تیز از آن است که قبلا تصور می کردیم.

این تاریکی شامل کشف نوع جدیدی از ساس می شود که حدود یک ونیم میلیون سال است با انسان ها زندگی می کند و همین طور، انواع ساس های متخصص (تغذیه از یک میزبان) یا اشتراکی (تغذیه از چند میزبان متنوع) است. استفن روث، حشره شناس از ملکی دانشگاه برگن تو نروژ، یکی دیگر از پژوهشگران مطالعه نو درون این خصوص تشریح می دهد: «به محاسبه تکاملی، ساس های باستانی تر قبلا متخصص آن بودند که از یک سنخ میزبان تغذیه کنند؛ هر چند نمی دانیم تو دورانی که تیرانوسوروس ها روی اجبار زمین عمر می کردند، ساس ها چه میزبان هایی داشتند.»

قبلا فرض می شد خفاش ها، مقدماتی جانورانی که خود قدمتی حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال دارند، ابتدایی میزبان های ساس ها بوده باشند

استیناف اخیر همچنین علامت عدالت انواع ساس هایی که از انسان تغذیه می کنند، ساس های عادی و ساس های گرمسیری، قدمتی حیاتی بیش از آنچه قبلا تخیل می کردیم، دارند. به عبارت دیگر، پیش از اینکه آدم ها پا به زمین بگذارند، این انگل ها از مدت ها قبل داخل غارها انتظار میزبانان خود را می کشیدند. بوسیله گفته ی پژوهشگران، بعید بوسیله دید می رسد که دایناسورها میزبانان ساس بوده باشند؛ ساس ها بیشتر از خون حیواناتی که دارای نگرش عمر مشخصی هستند، مانند لانه ی پرندگان و شبکور یا تختخواب مردم ها تغذیه می کنند.قدمت حیات ساس روی سیاره ی ما به ۱۱۵ میلیون سال می رسد

حال، هویت نخستین میزبان این حشرات کهنسال همچنان به قیافه رازی سر به مهربانی باقی باقی مانده است. داخل همین حال، پژوهشگران امیدوارند که این تجزیه و تفریق ژنتیکی بتواند شکست های زیست شناختی این جانوران را آشکار کند و ترقی متد هایی برای کنترل این حشرات و حشرات مشابه و علاج مصیبت هایی را امکان پذیر یواش که بوسیله همراهشان مسری بی پرده می یواش.

شیواجوتی می گوید: این یافته ها به ما معاون خواهد کرد تا بهتر بدانیم چگونه ساس ها توانستند خصوصیاتی را ازطریق تکامل به دست بیاورند که آن ها را بوسیله آفاتی مؤثر تبدیل کرده است. این امر همچنین به ما کمک خواهد کرد تا وضع های جدیدی برای کنترل ساس پیدا کنیم.بیشتر بخوانید:کشف سنگی پیشاتاریخی با نقوش کنده کاری شده اسب درون فرانسهانسان گونه غالب؛ نگاهی جامع بوسیله تکامل و پیدایش مردم فهمیده (بخش سومین و پایانی)اخترزیست شناسی: حیات فراتر از زمیناظهارات ناامیدکننده یکی از فیزیک دانان درباره وجود بیگانگانزمین ساختمان ما: از سیاره آبی چه می دانیم؟ (قسمت دوم و پایانی)