تنش علمی چین؛ بخش ثالث: جاده علمی چروک بوسیله سوی اروپا می رود

درست در ضلع جنوبی پارلمان اروپا تو بروکسل، جرثقیل های ساخت وساز باطراوت مشغول کار هستند تا آخرین شیشه های پنجره را روی ساختمان جدیدی نصب کنند که قرار است بوسیله زودی مقر متاخر چین داخل دل اتحادیه ی اروپا باشد.

پس از چهار سال برنامه ریزی و ساخت وساز، مرکز فناوری چین و بلژیک در حال نزدیک شدن بوسیله مراحل پایانی ساخت خود در پارک علمی دانشگاه کاتولیک لوون (در ۳۰ کیلومتری جنوب بروکسل) هستند. اجرای پروژه ی فعلی هزینه ای ۲۲۴ میلیون دلاری برای ساخت آزمایشگاه ها و دفاتر موردنیاز برای ۱۷ شرکت فناوری پیشرفته ی چینی و بلژیکی می طلبد. هریک از این انبازی ها عزم دارند بازاری برای خود تو کشور مقابل ساختن کنند و فعالیت های خود را از مرزوبوم ی صنایع دارویی تا کارمایه خورشیدی و درمان سرطان و فناوری چاپ سه بعدی گسترش دهند.

این مرکز تنخواه گذاری خصوصی، عزب بسرنوشت شوم دچار کردن کوچکی از برنامه ی توسعه ی اقتصادی بلندپروازانه ی چروک با شهرت جاده و کمربند ابتکار (BRI) است؛ برنامه ای که هدف از آن، افزایش حجم مبادلات تجاری میان چین و ۱۳۱ سرزمین جهان است. همان طورکه تو مقدر شدن فاتحه از این کلکسیون مقالات در زومیت توضیح دادیم، این پروژه ی به نوعی بازسازی مدرن جاده ی ابریشم است که باعث بهبود ارتباطات ازطریق شبکه ی جاده ای و دریایی و متد آهن خواهد شد.

اروپا ایستگاه ویژه ای درون این سرمایه گذاری دارد؛ زیرا این قاره در گذشته ی دور نیز، تیر بازپسین جاده ی واقعی حریر بوده است. اگرچه برخی از مسیرهای پروژه ی BRI به اروپا ختم می شود، چین باشگاه توجه خود را به مناطق ثروتمندی نظیر آلمان و فرانسه معطوف نکرده و درعوض، توجه خویشتن را پیاده شدن کشورهای فقیرتر این قاره، یعنی اروپای مرکزی و خاوری قرار داده است. ایتالیا که اخیرا ازنظر اقتصادی با مشکلات متعددی دست وپنجه کند می کند، تو ماه مارس با امضای مطلب تفاهمی با چین، به ردیف کشورهای تن پیمان BRI پیوست.مجموعه مقالات انقلاب علمی چینبخش مبدا: ماخذ گذاری راه ابریشم جدیدبخش دوم: تحول آینده پاکستان و سریلانکابخش سومین : جاده علمی چین به سوی اروپا می رود پاره چهارم: پشتیبانی آمریکای جنوبی از جاده علمی پکن (به زودی)بخش پنجم و پایانی: سرمایه گذاری های چین رشد علم را در آفریقا افزایش می دهد (به زودی)

حصه عمده ای از این فعالیت ها بر تکثیر مبادلات تجاری متمرکز است؛ اما شی جین پینگ، مهتر جمهور چین، به صراحت بی پرده کرده از اصلی ترین محورهای این پروژه، ترقی ی «علم» است. او در نوامبر گذشته در مجله ای بوسیله اتحادیه ی موسسه های علمی بین المللی داخل بخش کمربند و جاده، شبکه ی مشارکت علمی BRI به رهبری چین، تأکید کرد استواری شریک شدن علمی با کشورهای عضو BRI، قدری عمده از طاس پروژه به شمار می آید.

وعده ی سرمایه گذاری در پاره زیرساخت و تحقیقات بخاطر بسیاری از کشورهای مرکز و شرق اروپا که درگیر مشکلات اقتصادی هستند، دلربایی فراوانی دارد. این کشورها عموما با معضلاتی بسان فرار مغزهاو تلاطم ساختاری و حمایت نشدن از استفهام و توسعه مواجه اند. بوسیله نشانی نمونه، چندی پیش داخل این منطقه، شرکت های چینی مبتلا تاسیس پل ارتباطی میان دو عمه از کرواسی بودند که البته این پروژه در سال ۲۰۱۲ به دلیل مشکلات مالی متوقف شد. همچنین، گفته ها حاکی از آن است که چینی ها بدوی بار تأمین هزینه ی مالی مربوط به پیدایش خانه دادن هوشمند و نیکوترین را در نزدیکی صوفیه، پایتخت بلغارستان، به عهده خمود اند.وهله ی سرمایه گذاری در بخش زیرساخت و تحقیقات برای بسیاری از کشورهای فقیرتر مرکز و شرق اروپا جذابیت فراوانی دارد

رهبران کشورهای اروپای مرکزی و شرقی نیز در تقلا بخاطر تسریع توسعه ی اقتصادی خود، مشتاقانه به استقبال از امن چروک رفته اند. لول تازه ی چین با خوشامدگویی بی اندازه کشورهای این منطقه مواجه شده که مدت ها حیات با بی مهری هيئت قانونگذاری ی اروپا مواجه بوده اند. این پیرو ها درمقایسه با همسایگان غربی خود هموار در رتبه ی پایین لطافت راحتی می گرفتند و اکنون از دیدگاه آن ها، چین می تواند شریکی شریف باشد.

رابرت جان اسمیتز، مدیر قبلی بخش تحقیقاتی کمیسیون اروپا، بر این عقیده است تا زمانی که قوانین این بازی، به خاص درباره ی موضوع مالکیت معنوی، براق باشد، همکاری علمی با چروک می تواند مثبت تلقی شود. باوجوداین، دیگران از مشکلات بالفعل ی این همکاری ها سخن می گویند؛ به اختصاص اینکه ممکن است این اقدامات چین بین کشورهای اروپایی شکاف ابداع درنگ. تنها سه گانه روز پس از آنکه ایتالیا به BRI پیوست، امانوئل مکرون، مهتر جمهور فرانسه، در پاریس به شی جین پینگ خوشامد گفت. او درون طی دیدارش با رئیس جمهور چین، تعهد همکاری بیشتری داد؛ اما بیان کرد اروپا از شرکای اصلی خویشتن انتظار دارد به یکپارچگی انجمن ی اروپا و ارزش های آن در گیتی احترام بگذارند.

طی سفری به اروپا درون ماه مارس، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و دیگر رهبران اروپایی ملاقات کرد.

برخی از اروپاییان از تنخواه گذاری شریک شدن های چینی درون بسرنوشت شوم دچار کردن های فناوری های پیشرفته و ارتباطات و داده ها نگران هستند. ووک ووکسانوویچ، عضو سابق وزارت امورخارجه ی صربستان و نامزد دکتری در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن، سراسیمه طرح های شرکت های چینی مانند هواوی (Huawei) درزمینه ی گمارش شبکه های تلفن همراه 5G و سیستم های دوربین مداربسته داخل اروپا است. هواوی اوایل امسال اعلام کرد ۱۸ قرارداد در اروپا منعقد کرده؛ درحالی که پیش تر مقام های ایالات متحده و برخی از بخش های اروپا درباره ی مخاطرات چنین سرمایه گذاری هایی بانگ داده بودند. ووکسانوویچ می گوید این امر می تواند خطرناک باشد؛ چون ممکن است به دولت گره و نهادهای اطلاعاتی محلی اذن ی افزایش نظارت بر اروپا را بدهد. او می گوید:درحالی که هنوز بحثی شلنگ دار در کشورهایی مانند آلمان یا فرانسه درباره ی این مسئله روانی دارد، تو مکان هایی مثل بالکان، هیچ کس بوسیله خطرهای بالقوه ی سرمایه گذاری های این چنینی چین نمی اندیشد.

هواوی بارها تأکید کرده جهیز هایش هرگز کانال های نفوذ مخفی موسوم بوسیله «درهای پشتی» ندارد و درنتیجه، دسترسی غیرمجاز به آن ها ناممکن است. رن ژنگ فی، مدیر اجرایی هواوی، در بیانیه ای داخل ماه ژانویه اطلاع دادن کرد این شریک بوسیله نگاهداری از حریم مخصوص افراد و ملت ها کفالت دار است.

با افزایش نگرانی ها درباره ی روانی های درحال وقوع در بروکسل، رهبران اروپایی در ماه فوریه غرض گرفتند رویکردهای نو ای بخاطر نظارت پهلو تنخواه گذاری در اروپا داخل پیش بگیرند؛ حرکتی که تصور می شود داخل پاسخ مستقیم بوسیله بیع ای ایفا شده باشد که در سال ۲۰۱۶ قیافه گرفت و خلال آن، گره شرکت KUKA در آوگسبورگ آلمان را خرید که ازجمله صنایع رباتیک پیشرو در اروپا محسوب می شد. ژان کلود ژانکر، رئیس کمیسیون اروپا، در بیانیه ای در ماه فوریه گفت:باید از منافع استراتژیک اروپا دفاع کنیم؛ ازاین رو، به بررسی بیشتر جریان فروخته شدن اموال های استراتژیک اروپا بوسیله شرکت های خارجی احتیاج داریم.گروه ۱ ۱۶

در اوایل ژوئیه گذشته، ضیق تلاش های جدید برای آینده ی اروپا در بلغارستان لباس برهنه تری بوسیله خود گرفت. تنها چند روز پس از اینکه بلغارستان ریاست ۶ ماهه ی خود در شورای اروپا را بوسیله پایان رساند، این ناحیه رویداد دیپلماتیک ویژه ای برگزار کرد که مستقیما روی چین متمرکز وجود. این اجلاس دسته ۱ ۱۶ بود؛ مستخدم که تو سال ۲۰۱۲ شکل گرفت و شامل ۱۶ قلمرو اروپای مرکزی و خاوری به همراهی چین بود. در نشست ژوئیه ی این گروه، رهبران اروپایی با فداکار مقام های بلندپایه ی چینی مشابه لی کگیانگ، نخست وزیر این کشور، درباره ی فرصت های اقتصادی و سرمایه گذاری به مصالحه رسیدند.

اینفوگرافی روابط دور؛ بسیاری از کشورها در اروپای خاوری و مرکزی به پیمان BRI چین پیوسته اند. ۱۶ کشور از اعضای این پیمان بوسیله وحدت چین، گروهی با نام ۱ ۱۶ را با هدف توسعه ی همکاری میان چین و کشورهای اروپای مرکزی و خاوری تشکیل داده اند.

گروه ۱ ۱۶ که بوسیله طوررسمی بوسیله نشانی همکاری میان چین و کشورهای اروپای مرکزی و شرقی شناخته می شود، عملا مسئولیت هماهنگی بسیاری از جاه طلبی های پروژه ی BRI چروک را در اروپا به عهده خواهد داشت. بنابر گزارش حجره خیال این گروه، تاکنون ۲۳۳ رویداد مجزا تو قالب این گروه بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ شکل گرفته که در سال ۲۰۱۸، حدود ۴۰ مورد نیز روی داده است. دسته ۱ ۱۶ می کوشد همانند سندیکا ی اروپایی کوچک تر، بوسیله دنبال اهدافی نظیر ایجاد هماهنگی در فعالیت تمامی حوزه ها از هنجار زیست محیطی اندوهناک تا ارتباطات آسمانی باشد.

همچنین، این موسسه تو مشارکت های علمی همچنین دست دارد. بخاطر مثال، لیتوانی مسئولیت ایجاد هماهنگی درون باهم اتحاد کردن های بسرنوشت شوم دچار کردن کشاورزی ازجمله تحقیقات را بوسیله عهده داری دارد و رومانی میزبان مرکز تحقیق و ترقی است که کمال مطلوب از آن، تجاری سازی زراعت عناب چینی تو مناطق خشک اروپا خواهد حیات. همچنین، مراکز طب سنتی چینی (TCM) درست در دانشگاه های مجارستان و جمهوری چک و مونته نگرو مشغول همکاری با دانشگاه های چین و همچنین آکادمی علوم پزشکی چین هستند تا بتوانند این روش های درمانی را در سرتاسر اروپا اتساع دهند.

۱۱ کشور جثه قسمت قسمت کردن ۱ ۱۶ خود بخشی از سندیکا ی اروپا هستند؛ از این رو، تأسیس دایره متاخر با رهبری چروک موجب ابراز نگرانی هایی درباره ی احتمال تضعیف اتحادیه ی اروپا و نوظهور انگاشتن قوانین مربوط به شفافیت و فساد درون برخی مناطق آسیب پذیر اروپا شده است.نکته ی نگران کننده آن است که ۱۱ ملک عضو دسته موسوم بوسیله ۱ ۱۶ با رهبری چین، بخشی از هيئت قانونگذاری ی اروپا هستند

بارت بروئر، یکی از اعضای تحقیقاتی مرکز اتحادیه ی اروپاآسیا درون بروکسل می گوید:کشورهای اروپای خاوری و مرکزی به شکل فزاینده ای پکن را بوسیله عنوان اعطاکننده ی قدرتمند مالی برای احداث زیرساخت های فیزیکی و دیجیتال موردنیاز کشورهای خود داخل نظر می گیرند. برخلاف بدهی های اروپایی، بدهی های چین مشروط بوسیله رعایت حقوق بشر و حاکمیت قاعده و ارج های دموکراتیک نیست.

بروئر بر این باور است که پکن از گروه ۱ ۱۶ فقط برای پیگیری اهداف توسعه ای خویشتن کاربرد نمی نرم. او می گوید این کشور با اعطای این وام ها، درصدد جذب اموال های استراتژیک و ایجاد نفوذ دیپلماتیک است. بوسیله عنوان نمونه ای بارز، منتقدان به یونان اشاره می کنند که یک دهه پیش، بانک های چینی پس از فروپاشی اقتصادی یونان، بوسیله این ناحیه برای رهایی از هیاهو کمک کردند و زمان حال این قضیه سبب شده یکی از شرکت های دولتی چین بتواند کنترل کامل بندر شهر پیرئاس یونان را به عهده بگیرد.

 امسال، دادگاهی در لندن بوسیله آزمایش تجهیزات ارتباطی 5G ساخت هواوی رأی رحم.

افزون براین، نگرانی های مشابهی همچنین درباره ی گمان انباشت قرضه در کشوری نظیر مونته نگرو وجود دارد. این سرزمین که در باختر منطقه ی بالکان واقع شده، ازجمله کشورهایی است که درانتظار پیوستن به اتحادیه ی اروپا است. در سال ۲۰۱۴، این ناحیه توافق روزنامه ای با بانک واردات صادرات چین (Exim Bank) منعقد کرد تا بتواند ۸۵ درصد از منابع مالی موردنیاز بخاطر تکمیل پروژه ی ارشد راهی خویشتن را تأمین بطی ء. این تنخواه گذاری حدود یک چهارم از طاس تولید ناخالص ملی این کشور را شامل می شود. بروئر می گوید احداث این بزرگ راه ۱۶۵ کیلومتری، حجم بدهی های عمومی مونته نگرو را به اوج خویشتن رسانده است. به گفته ی وی، اگر این مبصر گونه سودآور نباشد، مونته نگرو احتمالا نخواهد توانست بدهی خویشتن به چروک را پرداخت کند و نهایتا مجبور خواهد شد مدیریت و مالکیت آن را به این بانک دولتی گره واگذار نرم.

همچنین، مونته نگرو خواستار روزی مندی از تخصص چین درزمینه ی تأسیس پارک های علمی رسیدگی و کسب وکار است. دسامبر گذشته، هیئت نمایندگان این ملک تو یکی از کارگاه هنری های گروه ۱ ۱۶ شریک کرد که با همین موضوع تو شانگهای برگزار شد. ایوان توموویچ، یکی از مشاوران وزارت علوم این ناحیه می گوید:ما تو چین اطلاعات مفیدی درزمینه ی ساخت و مدیریت پارک های علمی و مراکز نمو به دست آوردیم.برخلاف وام های اروپایی، قرضه های اعطایی گره مشروط به رعایت حقوق بشر و حاکمیت سر و نرخ های دموکراتیک زدودن

داخل میان کشورهای اروپایی، مجارستان، فعال ترین تن میثاق BRI در اروپا، خود را ارشد ترین شریک اقصادی گره داخل اروپای مرکزی قلمداد می کند. این ملک میزبان پروژه ای است که تراب سرسبد پروژه های زیربنایی BRI تو اروپا در نظر محزون می شود: خط آهنی تندروکه کالاهای چینی را به اروپا حمل خواهد کرد.

این پروژه ی ۲/۸۹ میلیارد دلاری که شعار از آن برقراری ارتباط میان شهرهای پایتخت مجارستان و صربستان است، ابتدایی حلقه ی ارتباطی از طرحی عظیم نمدار محسوب می شود که قرار است بهره بوداپست، بلگراد، اسکوپیه و آتن را ازطریق خط آهنی سراسری به بارانداز پیرئاس متصل کند. وقتی دولت مجارستان شریک بین المللی طرز آهن چروک را به عنوان پیمان فقره این پروزه اطلاع دادن کرد، جماعت اروپا تحقیقاتی را آغاز کرد تا ببیند آیا روند احاله این میثاق با قوانین اتحادیه ی اروپا سازگار بوده یا خیر. این قوانین برگزاری مناقصات عمومی را بخاطر اجرای پروژه های زیربنایی مبصر ضروری دانسته و همین موضوع دولت مجارستان را تاحدودی زیرفشار قرار قسط. درنتیجه ی این فشارها، انتقال این پروژه داخل نوامبر۲۰۱۷ منوط به برگزاری مناقصه ی عمومی شد که در آن، دو کنسرسیوم چینی مجارستانی هم چشمی کردند. شایان ذکر است این پروژه قرار است داخل سال ۲۰۲۰ آغاز شود.

فصیح همکاری علمی میان این دو کشور همچنین در حال گسترش است. داخل آوریل ۲۰۱۷، آکادمی علوم اجتماعی چین (CASS) مؤسسه ای با باهم اتحاد کردن کشورهای اروپای مرکزی و خاوری در بوداپست تأسیس کرد که گفته می شود مرام آن، اشاعه شرکت و مبادلات دانشگاهی میان چین و کشورهای اروپای مرکزی و شرقی است.

وانگ ویگوانگ، مهتر سابق CASS، در بیانیه ای که در وب سایت این آکادمی منتشر شد، گفت:این مؤسسه مرحله ی جدیدی از تبادلات بشریت و آکادمیک را رقم زده است.

به گفته ی اگنس زونامار، رئیس قسمت قسمت کردن تحقیقاتی اقتصاد توسعه در آکادمی علمی اقتصادهای جهانی تو بوداپست، CASS داخل مطلع بوسیله این آکادمی نزدیک شد تا درصورت امکان، مؤسسه ای مشترک تأسیس کند. مقام های مجارستان این پیشنهاد را بررسی کردند؛ اما تصمیمی مبنی بر مشارکت در آن نگرفتند؛ چراکه از دیدگاه آنان، اطلاعات اندکی درباره ی نحوه ی کارکرد این مؤسسه و نوع تحقیقات انجام شده در آن وجود داشت.

حجم تنخواه گذاری های شرکت های چینی در اتحادیه ی اروپا در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت؛ ولی همچنان متجاوز از ۱۹ میلیارد دلار باقی مانده است. زیرساخت و بخش های املاک و مستغلات بوسیله نعوظ درخورتوجهی با کاهش سرمایه گذاری گره مواجه بوده اند؛ درحالی که جزء خودروسازی و مصونیت و بیوتکنولوژی سرمایه ی بیشتری در این مدت جذب کردند.

ژوزف پالینکاس، وزیر سابق آموزش مجارستان، درباره ی شریک های علمی این قلمرو در بستر دسته ۱ ۱۶ همچنین نظر مشابهی دارد. وی داخل کشش دوران تصدی اربابی دفتر تحقیقات و توسعه و نوآوری ملی، تماس هایی ازسوی سیاست مداران مجارستان با هدف تأمین بودجه ی مرکز تحقیقات طب سنتی چینی ستاندن کرده بود که بخشی از دستورالعمل های توافق شده داخل چهارچوب همکاری های ۱ ۱۶ محسوب می شد. بااین حال، او می گوید از دیدگاه وی نوع فعالیت های این مرکز در آن زمان هویدا نبوده؛ ازاین رو، وی از پذیرش این درخواست ها ابا کرده است.

پالینکاس می گوید:دولت مجارستان خدمات فراوانی به پروژه ی BRI ارائه می دهد؛ اما ازلحاظ تحقیقاتی، هیچگاه گونه منافع واقعی و مشخصی در آن نمی بینم. این همکاری بیشتر جنبه ی دیپلماتیک دارد تا شکل علمی یا تا اینکه صنعتی.

از دیدگاه وی، جلسات ۱ ۱۶ نیز بیشتر به انتشار اعلانیه هایی مبنی بر همکاری ختم شده و هنوز به شکل گیری مشارکت های علمی مهمی منجر نشده است. درحقیقت، براساس داده های سازمان باهم اتحاد کردن اقتصادی و توسعه، تو سال ۲۰۱۶ مشارکت های چینی فقط ۲.۴ درصد از سرمایه گذاری های یمین اجنبی مجارستان را تأمین کرده اند؛ درحالی که مجموع سرمایه گذاری های انگلستان، ایتالیا، فرانسه و آلمان در این قلمرو به ۴۱.۵ درصد می رسد. بوسیله نعوظ مشابه، تو کشورهای مرزوبوم ی بالکان غربی نیز  اتحادیه ی اروپا زیاد از ۷۰ درصد از کل سرمایه گذاری های مستقیم را ایفا داده که بسیار بیشتر از مدل همدستی ۱۱ درصدی چروک تو این منطقه بوده است.نبردهای رباتیک

بااین حال، یکی از سرمایه گذاری های چروک در مدت اخیر، با بازتاب ها و نفوذ کردن های بیشتری تو بکلی اروپا مواجه شد. تو ژوئیه ی۲۰۱۶، رهبران اروپا از شنیدن خبر خرید باهم اتحاد کردن آلمانی KUKAبه شریک شدن چینی میدیا (Midea) بهت زده شدند. در روزهای بدوی ی تأسیس KUKA، اتحادیه ی اروپا بخشی از سرمایه گذاری های لازم را برای پاگرفتن این شرکت ایفا داده و حالا که این مشارکت به میدیا فروخته شده بود، این نگرانی بوسیله حیات آمده بود که فناوری های حساسی که با سرمایه گذاری اروپا توسعه یافته بود، اکنون از دسترس آن ها خارج شده است. مانفرد وبر، رئیس حزب انسان داخل پارلمان اروپا، در ژانویه همان سال گفت این تحول مالکیت نشان عدالت زمان حفاظت از شریک های اروپایی فرارسیده است.

نمایی از نقشه ی تمام مسیرهای ارتباطی جاده ی جدید ابریشم که چین را به اروپا متصل خواهد کرد

مقام های اروپایی در توجیه اقدام خود برای تعیین سازوکار غربالگری تنخواه گذاری های اجنبی اخبار کردند این سازوکار از پروژه ها و برنامه هایی امان خواهد کرد که داخل سبب منافع هيئت قانونگذاری ی اروپا استراحت می گیرد؛ مشابه حوزه های تحقیقات، فضا، حمل و نقل، کارمایه و مخابرات. مؤسسه ی مطالعات مرکاتور چروک در برلین برآورد می درنگ ۸۲ درصد از فرایندهای ادغام و تبدیل مالکیت انجام شده در اروپا در سال گذشته، مشمول یکی از ویژگی های تازه شده اند.اتحادیه ی اروپا سازوکار غربالگری متاخر طرز شده در تنخواه گذاری های اجنبی را مجاهدت برای حفاظت از منافع واقعی کشورهای حوزه ی خود می داند

رینهارد بوتیکوفر، یکی از اعضای پارلمان اروپا در آلمان می گوید:درباره ی روند واگذاری زیرساخت های حیاتی اروپا بوسیله شرکت های دولتی چین بازنگری کرده ایم. همان نعوظ که اروپا در دستور کار های کمک بوسیله ایجاد نوآوری صنعت سرمایه گذاری می کند، ما دربرابر شهروندان خود این مسئولیت را داریم که از یکروز برداری ناحق کشورها و تنخواه گذاران ثالثی جلوگیری کنیم که در توسعه ی این پروژه ها مشارکت نکرده اند.

علاوه پهلو تلاش برای حفظ دارایی های راهبردی، انجمن ی اروپا می کوشد هم زمان درون مواجهه با مشکلاتی ازقبیل بحران مهاجرت و مشکلات اقتصادی و مسائل زیست محیطی همچنین همچنان یکپارچگی خویشتن را حفظ کردن کند. بااین حال، هنوز درباره ی رویکرد اصابت با چین، اختلاف نظر میان اعضا کاملا مشهود است. استاندارد ای از این تباین نظرهای فعلی داخل هم گذاری ی اروپا، در مسئله ی رسیدگی به نگرانی ها درباره ی نصب شبکه های ارتباطی 5G هواوی دیده می شود. برخی از مقام های اروپایی می گویند شبکه های در دست پیدایش چروک می تواند بوسیله این قلمرو یا باهم اتحاد کردن های آن اجازه ی دسترسی به حجم وسیعی از معلومات احساساتی و صنعتی این هم گذاری را بدهد. این درون حالی است که پیش تر سازمان های ارائه دهنده ی خدمات بی سیم در حداقل هشت ناحیه اروپایی، تفاهم روزنامه های همکاری با هواوی صحه کرده اند.

دلیل پیشبرد این تفاهم با هواوی این است که هنوز هیچ جایگزینی برای این غول فناوری ارتباطات در اروپا بود ندارد. درمقابل، برخی متخصصان سراسیمه این موضوع هستند که با یکه عرب های چروک و ایالات متحده و اکراه جنوبی در گشادگی تبار آینده ی ارتباطات، ممکن است اروپا از این قافله عقب بماند. این موضوع نهایتا در تعیین سرنوشت ابتدایی کشورهای پیشرو در فناوری های ابتکاری ای نظیر هوش قلابی و اینترنت اشیاء بیش حیاتی خواهد بود.

برخی رهبران اروپایی پروژه ی BRI چروک را به عنوان راهی بخاطر سرمد ماندن درون میدان هم چشمی می بینند. اسمیتز که غم اکنون مهتر دانشگاه فن شناسی آیندهوون هلند، یکی از برترین مؤسسات تحقیقاتی اروپا است، می گوید BRI بی وسواس به توسعه ی همکاری علمی میان چین و اروپا داخل موضوعاتی بسان کلان داده ها، هوش مصنوعی، دانش مواد و محاسبات خواهد انجامید. او می افزاید:بدین ترتیب، می نبوغ بازی برد برد بین طرفین برده تصور کرد و جاده ی حریر (جدید) می تواند بوسیله جاده ی کاملا دوطرفه تبدیل شود.بیشتر بخوانید:شاسی بلند برقی فورد تریتوری برای میدان گره معرفی شدفاکسکان آمادگی دارد تمام آیفون های میدان را بیرون از چروک تولید کندبخش بزرگی از ترافیک اینترنت اروپا حدود دو زمانه به مسیرهایی سهو در چین راهنمایی شددانشمندانی که شعر، زندگی آن ها را تحت تأثیر قرار دادچین ویندوز را به فکر تهدید هک از سوی آمریکا، کنار می گذارد